Připustil, že posléze se mezi informovanými o mimořádné atraktivnosti solárního byznysu objevili i politici a účastnili se gigantických kšeftů. A kteří politici to jsou? Podle Tlustého především ti, kteří měli blízko k polostátní společnosti ČEZ.
Nejde rozlišit, kdo stojí za solární elektrárnou
Bývalého politika překvapuje, že současné odhalování této zlodějiny víc míří k těm, kteří situace využili, i když jen malá část z nich byli organizátoři, a skoro se nemluví o lidech, kteří prosadili, aby se fotovoltaické elektrárny staly zlatým dolem. „Vinni jsou ti, kteří připravili návrhy, prohnali je Parlamentem pod vznešeným nápisem 'Podpora obnovitelných zdrojů energie' a realizovali příslušné vyhlášky,“ je přesvědčen Tlustý. „Já neumím ukázat, že tohle je solární elektrárna farmáře, který jen využil situace a zajistil si prosperitu, nebo je to výsledek zlodějiny organizované lidmi z politiky, státu či ČEZu. Jak chcete odlišit ty, kteří do toho byznysu šli, protože dostali zprávu o Klondiku, od těch, kteří byli od počátku jeho iniciátory?“ ptá se Vlastimil Tlustý.
Kromě hrstky zasvěcených málokdo z poslanců tušil, o co jde
Pokud solárníci nebyli spojeni s návrhem zákona a stanovením vysoké výkupní ceny, nikdo jim podle exposlance nemůže vyčítat, že šli podnikat do oblasti, která přinášela tak pohádkový zisk. Otázka ovšem je, jestli ti, kteří zákon prosadili, to neudělali právě proto, aby ze státu mohli vytáhnout peníze. „Já se zlobím na stát, protože mi nařizuje, abych platil někomu, kdo geniálně vydělává,“ dodává.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová