To je k zbláznění, už jsme jako socani. Členové ODS naříkají sami nad sebou

02.03.2012 6:54 | Zprávy

ODS i TOP 09 před volbami do sněmovny slibovaly, že nebudou zvyšovat daně. Nyní však ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 přišel s návrhy na zvýšení několika daní. Premiér Petr Nečas podpořil zvýšení DPH na 20 procent a progresivní zdanění 31 procent u měsíčních příjmů nad 100 tisíc. Pravicoví ekonomové obecně zvyšování daní kritizují. Nelíbí se ale i některým členům ODS, kteří ho považují za opuštění pravicové politiky.

To je k zbláznění, už jsme jako socani. Členové ODS naříkají sami nad sebou
Foto: Martin Kovář
Popisek: V Polygonhousu proběhla Výkonná rada ODS

Mezi další opatření navrhovaná Kalouskem patří například zvýšení DPH na 20 procent (s výjimkou knih, novin a léků), zvýšení daně z příjmu z 15 na 16 procent, zavedení progresivní daně 33 procent u měsíčních příjmů vyšších než 100 tisíc korun a snížení výdajových paušálů OSVČ na 25 a 35 procent, což také znamená faktické zvýšení daní živnostníkům.

Nečas vědomě říkal, že nechce zvyšovat daně

„Vláda nechce zvyšovat progresi daně z příjmů fyzických osob,“ píše se například v programovém prohlášení vlády.

„Vědomě říkáme, že nechceme zvyšovat daně. Ano, my víme, že na sebe klademe vyšší nároky. Bylo by pohodlnější říci, že zvýšíme některé daně. Ale my jsme přesvědčeni, že to poslední, co potřebuje česká ekonomika v tomto stádiu obnovujícího se ekonomického růstu, je začít tento růst dusit vyššími daněmi,“ řekl před sněmovními volbami v debatě na ČT volební lídr ODS a současný premiér Petr Nečas. Podobně i Miroslav Kalousek sliboval, že celková daňová kvóta nevzroste.

Pravicoví ekonomové proti zvyšování daní

Pravicoví ekonomové jako Petr Mach, Josef Šíma, Jiří Schwarz, Alexander Tomský, Pavel Kohout či Lukáš Kovanda se ve svých vyjádřeních pro ParlamentníListy.cz shodovali, že zvyšování daní je porušení předvolebních slibů, jde proti pravicové politice a ekonomiku spíše přidusí, než aby jí pomohlo. Velké rezervy lze podle nich najít v hospodaření státu a ten by měl raději omezit plýtvání a byrokracii.

„Stát chce sebrat peníze lidem tam, kde to je pro něj nejjednodušší. Je potřeba lidem vysvětlit, že stát je každopádně horší hospodář, než oni sami. Daňové zatížení by se nemělo zvyšovat, naopak stát musí šetřit,“ řekl například redakci před časem děkan Národohospodářské fakulty VŠE Miroslav Ševčík, podle něhož ale při zvýšení daně nehrozí snížení inkasa daně.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Kampaň

Dobrý den, možná se pletu, ale neutrácí za kampaň ze všeho nejvíc právě vaše hnutí? Možná by nebylo na škodu, kdyby se limit pro politickou kampaň snížil - co vy na to? Třeba byste jako politici pak víc makali a nespoléhali na to, že pak uděláte kampaň - nic osobního, zrovna vás je vidět docela dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Praha letos podpoří osm inovačních akcí celkovou částkou šest milionů korun

13:33 MHMP: Praha letos podpoří osm inovačních akcí celkovou částkou šest milionů korun

Pražští radní v pondělí schválili poskytnuti´ neinvesticˇni´ch dotaci´ v celkove´ vy´sˇi šest milion…