To je nápad: Jen bereš dávky a neplatíš daně, nepůjdeš k volbám

20.02.2012 4:41 | Zprávy

JINÝMA OČIMA Měli by mít volební právo i ti, kteří se nijak nepodílejí na chodu státu, tedy jinými slovy neplatí daně a dlouhodobě žijí pouze ze sociálních dávek? Názory, že by takový systém byl spravedlivější k těm, kteří se na chodu státu podílejí, čas od času zaznívají. Podle některých politiků by to bylo logické a smysluplné řešení, přesto se většinou shodují, že v současné době na to není vhodná situace a ani možnost.

To je nápad: Jen bereš dávky a neplatíš daně, nepůjdeš k volbám
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tisícovka

Výrazněji toto téma otevřel místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím. Před časem se totiž uvnitř jeho strany vedla diskuse o tom, zda by se naopak neměla snížit hranice aktivního volebního práva, tak aby mohli k volbám chodit i šestnáctiletí. Místopředseda Jarolím právě v reakci na tento návrh řekl, že současná podoba volebního práva by se měla spíše omezit, než rozšiřovat.

Chcete volit? Musíte státu také něčím prospět

Podle Jarolíma by takové řešení bylo smysluplné, ale nesmělo by záviset pouze na otázce placení daní či naopak životě na sociálních dávkách. Problém je podle jeho slov mnohem hlubší.

„Když jsem se před časem k tomuto tématu vyjadřoval, bylo to v ideovém pojetí. Skutečně bych pro to byl, nicméně jsem přesvědčen, že nyní k tomu není správný čas. V tomto filozofickém výhledu bych byl pro to změnit přístup k volebnímu právu i k volebním povinnostem, to jednoznačně. Nechtěl bych to ale vztahovat k vyčleněným skupinám, jako jsou lidé na dávkách, a tak dále,“ zdůrazňuje místopředseda VV Tomáš Jarolím.

Debata by prý měla být o tom, jestli skutečnost, že žijeme v demokracii, znamená, že demokracie je jenom výsada nebo nějaká povinnost. „Ale vůbec bych to nechtěl vztahovat k tomu, že někdo žije ze sociálních dávek, tam se můžeme dostat každý strašně rychle. Myslím, že bychom to měli vztahovat k tomu, jestliže děláme něco pro společnost, pak máme i právo po společnosti něco vyžadovat,“ uvádí dále pro ParlamentníListy.cz

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Jak chcete udržet české mediky ve zdravotnictví?

A nemyslíte, že tento problém, o kterém vy politici tak rádi mluvíte, se měl vyřešit už dávno? Co proto udělalo ANO? Vždyť dnes je realita takové, že je u nás víc doktorů cizinců než Čechů, aspoň já mám ten dojem.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně restartovala program robotické chirurgie

19:28 Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně restartovala program robotické chirurgie

Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně byla jedním z prvních pracovišť provozujících robotickou chirur…