To není život, chci umřít. Jak je to s českou eutanazií

03.04.2012 6:39 | Zprávy

Protipólem blížících se Velikonoc jako nejvýznamnějšího křesťanského svátku, který je oslavou zmrtvýchvstání Ježíše Krista, jsou úvahy o eutanazii coby legálním usmrcení nevyléčitelně nemocného člověka lékařem. Zatímco v Nizozemsku už je podle zákona možná celé desetiletí, v Česku před čtyřmi roky předloha zákona o eutanazii v parlamentu neuspěla.

To není život, chci umřít. Jak je to s českou eutanazií
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lékař s pacientem, ilustrační foto

Už deset let platí v Nizozemsku zákon o eutanazii, tedy možnosti nechat se legálně usmrtit lékařem. V Česku se podobný právní předpis probíral na parlamentní půdě v roce 2008, kdy tehdejší senátorka za SNK ED Václava Domšová návrh zákona „o důstojné smrti“ předložila. Ten měl legalizovat asistovanou sebevraždu, ale umožnit i to, aby lékař usmrtil těžce nemocného pacienta, který je například v komatu.

„Obraceli se na mě lidé, které tahle věc trápí, a já jim naslouchala. Byla jsem si vědoma toho, že  zákon nemůže na první pokus projít. Ale chtěla jsem rozpoutat diskusi na parlamentní půdě, protože po tom voliči volali. Nebyla jsem vyslyšena, ale myslím, že je nutné o této věci v parlamentu mluvit,“ říká pro ParlamentníListy.cz Václava Domšová, která zastupovala obvod Rychnov nad Kněžnou v Senátu v letech 2002 až 2008.

Lidé se bojí nedůstojných podmínek

Exsenátorka přiznává, že čím déle se problematikou zabývala, tím se v jejím rozhodování „pro“ a „proti“ vyrovnávala. Přesto u ní přetrvává postoj, že pokud by šlo o vysvobození z utrpení, tak by člověk takovou možnost měl mít, ovšem za předem jasně stanovených pravidel. „Protože ono je tam opravdu obrovské nebezpečí zneužití,“ upozorňuje.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Celní správa: Plzeňští celníci zajistili chráněné mořské koníky v prodejně potravin

22:31 Celní správa: Plzeňští celníci zajistili chráněné mořské koníky v prodejně potravin

Lahev s chráněnými mořskými koníky nalezli plzeňští celníci v rámci své běžné kontrolní činnosti.