Tolik loni zaplatil na daních kníže, tolik Babiš. Bakala: Neřeknu

30.01.2012 14:12 | Zprávy

V Česku je zvykem zamlčovat daně a vyhýbat se jim. V rozsáhlé anketě proto časopis Týden zjišťoval, jaké daně platily největší tuzemské firmy a podnikatelé do děravé státní kasy v minulých letech. A výsledek? Téměř nikdo Týdnu neodvětil. Blýsknul se jen podnikatel Andrej Babiš, či ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Tolik loni zaplatil na daních kníže, tolik Babiš. Bakala: Neřeknu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Časopis Týden oslovil padesátku nejvýznamnějších tuzemských podnikatelů a 50 největších firem s otázkou, kolik zaplatili státu na daních. Téměř nikdo Týdnu ale neodpověděl, přestože například v takových severských zemích je tato věc otevřenou záležitostí, nikoliv ale v ČR. V Dánsku, Norsku a Švédsku jsou navíc daně poměrně vysoké.

Z podnikatelů odvětil Týdnu jen majitel největšího tuzemského zemědělsko – potravinářského uskupení Agrofert Holding Andrej Babiš. Časopisu sdělil, že zaplatil za rok 2010 daň z příjmů fyzických osob ve výši 12,1 milionu korun.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který vlastní rozsáhlé rodové pozemky, pak přes mluvčí TOP 09 Alžbětu Plívovou uvedl, že za rok 2010 „po odečtení uplatnitelné daňové ztráty ve výši 5,2 milionu korun od základu daně zaplatil 140 100 korun.“

„Své tuzemské daňové odvody však nechtěla zveřejnit drtivá většina tuzemských boháčů v čele s majitelem skupiny PPF Petrem Kellnerem, který okupuje první místo pomyslného žebříčku nejbohatších podnikatelů. Podnikatelé jako fyzické osoby daní příjmy například z odměn či divident, které dostávají ze svých firem,“ zmínil dále Týden.

Trend zveřejňovat odměny vrcholného managementu je přitom možné sledovat i u obrovských korporací, které mají sídlo ve Spojených státech amerických či ve Velké Británii. Ne ale v Česku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Strach

SPD sice dost často šíří strach, ale vy zase neděláte nic proto, abysme se jako lidé nemuseli bát nejen o svou budoucnost, ale i budoucnost svých dětí. Vždyť naše životní úroveň je dost mizerná. A co s tím děláte? A k té výpovědi, fakt myslíte, že dvojnásobné odstupné je dostatečná kompenzace za bez...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

MHMP: Sociální nadační fond pomůže obyvatelům Prahy, kteří ztratili někoho blízkého

22:31 MHMP: Sociální nadační fond pomůže obyvatelům Prahy, kteří ztratili někoho blízkého

Sociální nadační fond hl. m. Prahy spouští nový pilotní Program podpory pro pozůstalé. Je určen Praž…