Na svém blogu na Aktuálně.cz reaguje na text v Právu, ve kterém autor vyčítá státnímu zástupci, dozorujícímu kauzu Vlasty Parkanové, že „není příliš slyšet“ a za vzor mu dává Lenku Bradáčovou, která z kauzy Davida Ratha udělala takřka veřejnou záležitost.
„Náměstkyně krajského státního zástupce Lenka Bradáčová nebyla dozorující státní zástupkyní v kauze Rath,“ upozorňuje Koudelka. Přesto v tomto případě byla Bradáčová vidět a slyšet mnohem více, než dozorující státní zástupci Radek Bělor a Jiří Pražák, jejichž jména jsou veřejnosti takřka neznámá.
Navíc Koudelka zpochybňuje samotnou tezi, že státní zástupce by měl být „viditelný“. „Státní zastupitelství má v přípravném trestním řízení především dozorovat zákonnost postupu policie, ne sbírat mediální body,“ namítá právník, kterého chtěl Václav Klaus jmenovat ústavním soudcem.
Závěrem připomíná názor Nejvyššího správního soudu z kauzy Vlastimila Rampuly, že státní zástupci nemají být neodpovědné loutky v rukou svých nadřízených, ale nebojácní profesionálové. V této souvislosti připomíná, že Radek Bělor, první ze státních zástupců, kteří dozorovali kauzu Rath (a nesou za ní tedy odpovědnost) veřejně prohlašoval, že byl pod „ochrannými křídly“ místopředsedkyně Krajského státního zastupitelství v Ústí Lenky Bradáčové.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav