Utrácíme sice méně za potraviny, ale za bydlení dáváme víc, než jinde v EU

03.11.2012 9:50 | Zprávy

A je to tu! To, že Češi dávají na bydlení, vodu a energie více peněz, než jejich sousedé v rámci EU bylo dosud veřejným tajemstvím. Nová zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) ale tuto domněnku teď potvrdila. Navíc podle čísel ČSÚ vyšlo najevo, že za posledních deset let se v Česku změnil i podíl výdajů – utrácíme totiž méně za potraviny, ale více už za bydlení. A to dokonce mnohem více, než jiní Evropané!

Utrácíme sice méně za potraviny, ale za bydlení dáváme víc, než jinde v EU
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

V rámci Evropské unie se již nedá počítat s tím, že jinou strukturu výdajů mají země, které se svým členstvím v unii řadí mezi ty „staré“ země a jinou pak unijní nováčci. Struktura výdajů domácností v jednotlivých zemích EU se totiž sbližuje. „Především je to patrné při rozdělení zemí na dva bloky – staré a nové země,“ uvádí ČSÚ ve své nejnovější analýze.

Co se týče potravin a nealkoholických výdajů, tak v Česku byl pokles tohoto podílu výdajů mezi roky 2000 a 2010 třetí největší – skoro o čtyři procentní body. „Vyšší byl jen na Slovensku a v Lotyšsku, kolem šesti procentních bodů,“ uvádí ČSÚ.

Autobusy a kina nás stojí všechny stejně

Naopak za dopravu, kulturu a rekreaci za posledních deset let vynakládají země EU zhruba stejně: u nás se podíl obou položek za deset let snížil asi jen o jeden procentní bod.

Téměř všechny země EU – kromě Švédska a Estonska - ale naopak dávají stále více peněz za bydlení. I tady je ale Česko výjimkou. V ČR totiž nájmy vzrostly za posledních deset let až o 6,4 procentního bodu. Alarmující však je, že podíl výdajů na bydlení navíc v Česku přesáhl už průměr EU a to o 3,8 procentního bodu .

„Projevily se tak deregulace cen bydlení, nárůsty cen vodného a stočného vyvolané investicemi do vodovodní soustavy i ceny stále dražšího plynu. Rozdíly mezi starými a novými členskými zeměmi v podílu výdajů na bydlení z celkových výdajů domácností se prakticky k roku 2010 vyrovnaly,“ vysvětlil k tomu ČSÚ.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR: Všechny smlouvy z letošního lesnického tendru jsou uzavřené

22:08 Lesy ČR: Všechny smlouvy z letošního lesnického tendru jsou uzavřené

Celkem dvanáct smluv, které vzešly z letošního lesnického tendru, jsou s dodavateli prací a služeb v…