Už nejsme demokracie, shodli se experti. Věci veřejné k debatě nepřizvali

25.06.2012 20:14 | Zprávy

O tom, zda je současná krize důvěry v demokracii problémem jednotlivých politiků či systému jako takového, diskutovali studenti a veřejnost na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Za politické spektrum se zúčastnili zástupci pěti sněmovních stran. Počítáte správně, nikdo z politiků parlamentních Věcí Veřejných přizván nebyl.

Už nejsme demokracie, shodli se experti. Věci veřejné k debatě nepřizvali
Foto: red
Popisek: Na chodbách Filozofické fakulty UK nebylo při Noci univerzit k hnutí

Veřejnou debatu s názvem "Dvacet let, které otřásly trpělivostí", moderoval Radek Buben z Katedry politologie Filozofické fakulty UK. Důvod, proč mezi sněmovními stranami chybí Věci veřejné, ale komentovat nechtěl. Ze zdroje blízkého organizačními týmu však přišla informace, že VV původně přizvány byly, jenže debata se plánovala v únoru tohoto roku a v té době ještě Karolína Peake svou vlastní stranu LIDEM neměla. To však hned v úvodu debaty popřel politolog Buben, který uvedl, že pozvány byly pouze relevantní politické strany. Členové Věcí veřejných nechtěli na dotaz ParlamentníchListů.cz záležitost komentovat.

Podle historika Jaroslava Šebka z Historického ústavu AV ČR se dá dnešní nedůvěra občanů v politiky srovnat s třicátými léty 20. století, kdy podobná nedůvěra v systém vyústila v tzv. Druhou republiku, mající s fungující demokracií pramálo společného. Tím byla základní otázka debaty de facto zodpovězena tím, že se zřejmě nejedná o selhání důvěry v jednotlivce, ale v systém jako takový.

Už nejsme plnohodnotná demokracie

Že je něco skutečně v nepořádku, padlo během akce hned několikrát. Podle politologa Bubna je Česko naprostým unikátem nejen mezi evropskými zeměmi. "V žádné demokratické zemi se nestalo, aby premiér vyjádřil takovou míru nedůvěry ve státní složky," uvedl Buben v souvislosti s kauzou místopředsedkyně sněmovny Parkanové. Česko si navíc nevede dobře ani v žebříčcích, hodnotících fungování demokracie a státního aparátu jako takového.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Ivánek

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ÚZSVM hledá nového vlastníka pro Palác Broadway v centru Prahy, minimální cena činí 878 milionů korun

16:13 ÚZSVM hledá nového vlastníka pro Palác Broadway v centru Prahy, minimální cena činí 878 milionů korun

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) na svých webových stránkách www.nabidkamaje…