Podle Schwarzenberga se ve sporu nehledá žádný kompromis, ale řeší se, kdo má právo velvyslance jmenovat. „Já říkám, že prezident nejmenuje, jen pověřuje. A on chce jmenovat, a to se pak ten kompromis hledá těžko,“ uvedl ministr a první vicepremiér Nečasovy vlády a dodal, že prý prezident neplní své ústavní povinnosti.
K tomu se pro server ParlamentníchListů.cz vyjádřil senátor za SPOZ Vladimír Dryml. „Schwarzenberg by se měl smířit s prohrou, i když je to těžké, a měl by si nechat udělat právní rozbor a výklad Ústavy ve věci týkající se velvyslanců, stejně tak, jako to udělal senátor Dryml,“ řekl senátor a dodal, že „pak by se možná Schwarzenberg choval jinak, protože se zesměšňuje“.
Dejme to k Ústavnímu soudu, ať jednou pro vždy rozhodne
Ministr zahraničí se ohledně pravomoci jmenování velvyslanců často zaklíná ústavními zvyklostmi, kdy v minulosti prezidenti nechávali výběr šéfů diplomatických misí na ministrovi a pouze podepisovali pověřovací listiny. Daná ústavní zvyklost je ale v tomto případě s Ústavou patrně v rozporu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka