V pravoslavné církvi se bojuje o restituční miliardy. A tak létá špína

23.05.2013 21:25 | Zprávy

Nové události v kauze vladyky Kryštofa, který byl křivě obviněn z porušení celibátu a na své funkce rezignoval, nasvědčují tomu, že mohla být kvůli více než miliardě korun z restitucí, připravena další obvinění za účelem jeho diskreditace. Existují totiž jiná svědectví údajně dokazující jeho provinění. Konkrétní důkazy však pravoslavná církev předložit nechce. I proto chtějí věřící protestovat na jihu Moravy, kde bude vést bohoslužby hlava světového pravoslaví patriarcha Bartoloměj.

V pravoslavné církvi se bojuje o restituční miliardy. A tak létá špína
Foto: Hans Štembera
Popisek: Metropolita Kryštof

Arcibiskup pražský a metropolita českých zemí a Slovenska Kryštof čelil obviněním z toho, že má několik milenek a s nimi děti, čímž měl porušit mnišský slib. Podezření však odmítal s tím, že má jen dvě dcery, ale to bylo podle něj ještě před tím, než složil slib mnišství. Až později se ukázalo, že jsou nařčení o porušení celibátu nepravdivá. Žena, která s tímto tvrzením přišla, totiž přiznala lež. To se stalo však až poté, co arcibiskup letos v dubnu dobrovolně odstoupil z funkce.

Biskupové návrat vladyky odmítají

Na základě těchto událostí vznikla petice požadující Kryštofův návrat. Text petice upozorňuje na to, že původní vznesená obvinění se ukázala jako neplatná. Problém je podle tvůrců petice ale ten, že přibývají další účelová obvinění, když už se zdá, že je Kryštof očištěn. A na jednání synodu (shromáždění biskupů), které proběhlo nedávno v Olomouci, se měla celá záležitost znovu posoudit. Biskupové však rozhodli, že na základě nových obvinění nadále trvají na všech okolnostech, které vedly k arcibiskupově rezignaci. Mají totiž k dispozici dvě nová svědectví, která mají údajně potvrdit původní křivé obvinění.

Kromě těchto dalších svědectví o Kryštofově porušování celibátu se také hovoří o tom, že vladyka dodnes nedodal důkazy o své nevině ve formě výsledků testů DNA. Věc prý vázne na souhlasu matek s provedením testů a předložením rodných listů dětí. Přitom vladyka s testy DNA souhlasí, jak sám řekl v interview pro ruskojazyčný Pražský express 11. dubna.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ústecký kraj: Nejúspěšnější sportovkyní Teplicka je šermířka Gabriela Eigermanová

11:14 Ústecký kraj: Nejúspěšnější sportovkyní Teplicka je šermířka Gabriela Eigermanová

Vítězkou ankety o nejúspěšnějšího sportovce Teplicka za rok 2024 se stala šermířka Gabriela Eigerman…