David Ondráčka vysvětlil, že jde o společný projekt několika neziskových organizací, do kterého jejich zástupci chtějí vtáhnout i politiky. Cílem pracovních skupin je prosadit devět opatření, která mají do budoucna zabránit korupčním praktikám. Podle zástupců projektu je nezbytné, aby dané návrhy byly přijaty ještě před skončením současného volebního období.
Kromě Transparency International jsou garanty projektu Rekonstrukce státu Ekologický právní servis a organizace Oživení a podílí se na něm dalších dvacet různých organizací. Společně chtějí vyvinout na zástupce legislativy takový tlak, aby se nemohli přijetí navrhovaných opatření vyhnout.
Devět opatření
Mezi navrhovanými úpravami jsou průhlednost financování politických stran a volebních kampaní, majetkové přiznání ke dni nástupu do veřejné funkce, povinnost zveřejňovat veškeré smlouvy veřejného sektoru na internetu, zrušení anonymních akcií, odborná nominace do správních orgánů státních a polostátních podniků. K dalším návrhům patří také depolitizace a profesionalizace státní správy, státní zastupitelství bez politických zásahů, což má zaručit standardní vyšetřování, transparentnost legislativního procesu a rozšíření kontrolních pravomocí Nejvyššího kontrolního úřadu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: adr