Podle řady renomovaných právníků by však tuto bitvu Miloš Zeman u Ústavního soudu s největší pravděpodobností prohrál. I když někteří právníci tvrdí, že ústava prezidentovi odvolání premiéra umožňuje, vycházejí tak z jednoho jejího článku, který vyjmenovává pravomoci hlavy státu.
Ústavu je nutné vykládat jako celek
Podle renomovaného právníka Václava Pavlíčka, odborníka na ústavní právo, prezident premiéra ani vládu nemůže bezdůvodně odvolat. „Vycházet z výčtu prezidentských pravomocí není možné, i když je v něm uvedeno, že prezident premiéra jmenuje a odvolává, na jiném místě je ustanovení, kde se říká, za jakých okolností,“ vysvětlil. Je podle něj nutné vykládat ústavu jako celek, nejít „jen po písmenkách“.
Vláda je odpovědna sněmovně, ne prezidentovi
„Princip spočívá v tom, že vláda je podle ústavy odpovědna Poslanecké sněmovně, ne prezidentovi, což vyplývá z toho, že máme parlamentní, nikoli prezidentský nebo poloprezidentský systém,“ řekl ParlamentnímListům.cz odborník na ústavní právo Václav Pavlíček. To znamená, že vládu, která se opírá o důvěru parlamentu, nemůže prezident odvolat. „A totéž říká profesor Jan Filip z Katedry ústavního práva a politologie Masarykovy univerzity v Brně,“ odvolává se na dalšího známého odborníka na ústavní právo Pavlíček.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová