Z přehlídky volných pozic je zřejmé, že citelně chybí ti, kteří zkrátka musí makat - zedníci, instalatéři, obkladači, montéři, řidiči, pokojské, číšníci, servírky, kuchaři, prodavači, apod.
Zajímavé je, že u některých inzerátů je výslovně uvedena poznámka, že šéfy v těchto oborech nehledají.
V Karlovarském kraji je ale také značný nedostatek lékařů, zdravotních sester, masérů, či rehabilitačních pracovníků. Mnoho zkušených lidé z této branže odešlo za výhodnější prací do zahraničí, kde si mohou vydělat mnohonásobně více. Přesto i zdravotnická a gastronomická zařízení v sousedním Sasku zápasí se stejným nedostatkem personálu, jako ta naše. V zásadě zde převládá totožný převis nabídky na práci v oblasti gastronomie a zdravotnictví jako u nás, z mnoha různých možností si mohou vybrat třeba pečovatelé.
Stále více proto přicházejí pracovníci z východu a zdaleka ne jen na pomocné práce. Dosti patrné je to v Karlových Varech, kde se dnes již běžně v ordinaci setkáte s lékaři z Ruska a Ukrajiny: „Nikdo vás nevaruje, přijdete do ordinace za svou lékařkou a najednou zjistíte, že tam je někdo jiný,“ svěřila se nám paní Zuzana. „Totéž se mi stalo u zubaře. Napřed mi to vadilo, ale dnes jsem docela ráda. Mám pocit, že zahraniční lékaři jsou vlídnější a zodpovědnější,“ pochvaluje si.
Pomož si sám?
Na Karlovarsku je již situace natolik vážná, že palčivý problém začali řešit čeští zaměstnavatelé společně s německými na půdě Regionální hospodářské komory Poohří. Na společném workshopu dospěli k názoru, že je nezbytné, aby se firmy začaly samy aktivně podílet na výchově svých budoucích zaměstnanců. Chyby totiž vidí i na jejich straně. Jsou podle nich nepříliš ochotní se za prací stěhovat, nebo alespoň dojíždět, a zřejmě zapomněli na známé pravidlo, že řemeslo má zlaté dno. Podle ředitele Integrované střední školy v Chebu Miroslava Lišky stále klesá počet žáků řemeslných oborů. Tato škola začala proto jako první v kraji motivovat učně stipendiem, ti nejlepší se mohou těšit na čtyři stovky měsíčně, v posledním ročníku dokonce až osm set.
Špatně platí
Vedoucí referátu trhu práce karlovarského Úřadu práce Veronika Rohošková však vidí příčiny problémů a deformací na trhu práce i na straně zaměstnavatelů. V Karlovarském kraji totiž rozhodně neplatí, že by zde navzdory vysoké nezaměstnanosti chyběla volná místa: „Na našem portále máme stovky volných míst. Jenže případní zájemci o práci často narážejí na fakt, že zaměstnavatel jim nabízí špatné platové podmínky a vyžaduje praxi, nezřídka dlouholetou. Tím spíše zaráží nezájem o zaměstnávání zkušených lidí ve věku nad 50 let. Snažíme se proto firmy podporovat různými dotacemi. Chceme je motivovat, aby přijímali nejen absolventy bez praxe, ale také třeba matky s malými dětmi, či osoby starší padesáti let, nebo zdravotně postižené,“ uvedla pro ParlamentníListy.cz Rohošková. Přes všechna opatření však zůstává situace stále stejná.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Hana Čechová