Znění návrhu zákona: „Václav Havel se zasloužil o svobodu a demokracii.“ „Jestli bude zákon přijat, či ne, mi je lhostejné. Byl to rozporný politik, který něco jiného říkal a něco jiného dělal. Ostatně i jeho doba byla rozporná,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz europoslanec KSČM Misloslav Ransdorf.
Místopředsedkyně strany a místopředsedkyně poslaneckého klubu KSČM Miroslava Vostrá uvedla, že k návrhu zákona je zdrženlivá. „Myslím, že takový zákon by se měl projednávat s poněkud větším časovým odstupem,“ uvedla Vostrá.
Raději Ludvíka Svobodu než humanitární bombardování žen a dětí
Poslanec Miroslav Opálka přišel dokonce s potenciálním vlastním návrhem zákona, který by se mohl předložit. „Vládní návrh zákona nepodpořím. Jednak mistrování historie formou zákona začíná být inflační a jinak vnímám u pana exprezidenta řadu rozporů mezi slovy a činy. Pokud zákon projde, zvážím předložení zákona o tom, že Ludvík Svoboda se zasloužil o osvobození Československa od nacismu a o nekrvavý průběh srpna 1968,“ sdělil ParlamentnímListům.cz Opálka.
Poslankyně Marta Semelová je jasně proti zákonu a nepodpoří ho. „Jednak si nemyslím, že by měl nějaké zásluhy, jednak takový zákon považuji za zbytečný,“ uvedla na Havlovu adresu Semelová. „Zapomenout by se nemělo také na to, že zabíjení žen a dětí v bývalé Jugoslávii pro něj bylo humanitární bombardování. Nebo na jeho amnestie, kdy pustil spoustu vězňů, především recidivistů, následně se zvýšila kriminalita a zvýšil se výrazně i počet vražd,“ řekla dříve komunistická poslankyně.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík