Zdeněk Koudelka: Prezident a mezinárodní smlouvy

10.12.2012 7:28 | Zprávy

Ústava dala prezidentu právo sjednávat mezinárodní smlouvy a ratifikovat je. Práva zde mají i předseda vlády, který sjednání mezinárodní smlouvy i ratifikaci spolupodepisuje, a Parlament, který dává souhlas k ratifikaci některých mezinárodních smluv.

Zdeněk Koudelka: Prezident a mezinárodní smlouvy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sousoší nad bránou Pražského hradu

Václav Klaus prohlásil, že s mezinárodní smlouvu, která v Evropské unie zavádí euroval, nesouhlasí a nepodepíše ji. Jeho rozhodnutí je kritizováno, ale má k němu ústavní právo. I jiné orgány využívají svých pravomoci tak, že se to jiným nelíbí. To je dělba moci, kdy moc není soustředěna u jednoho orgánu státu, ale je rozdělena mezi řadu orgánů. Občas se dostávají do střetů, protože mají jiný názor na to, co je pro stát dobré.

Ústavní soud v nálezu o souladu Lisabonské smlouvy s ústavním pořádkem uvedl, že prezident má ratifikovat mezinárodní smlouvu bez zbytečného odkladu, ale tento názor vyslovený jen v odůvodnění nálezu není závazný. Ústavní soud je totiž vázán návrhem, může rozhodnout pouze to, co je předmětem sporu, jenž vymezuje navrhovatel. Předmětem sporu byla ústavnost Lisabonské smlouvy, ne práva hlavy státu. Každý státní orgán má rozhodovat bez zbytečného odkladu. Ovšem žádný orgán nemůže vstupovat do ústavní pravomoci jiných orgánů. Proto je nutné odmítnout závaznost názoru o povinnosti prezidenta automaticky ratifikovat mezinárodní smlouvy vysloveného Ústavním soudem ve věci, která se netýkala práv prezidenta, neboť navrhovatel (skupina senátorů) chtěl po Ústavním soudu posouzení ústavnosti Lisabonské smlouvy, ne výklad pravomocí prezidenta. Ústavní soud není nad Ústavou. Je nutné odmítnout snahy Ústavního soudu o posílení své mocenské pozice formou vyjadřování se k otázkám, které nejsou předmětem řízení, bez toho, aby mu tuto možnost dávala Ústava.

Sjednání i ratifikace mezinárodní smlouvy jsou právem prezidenta. Ústava při uzavírání mezinárodních smluv předpokládá spolupráci prezidenta a předsedy vlády, praxe pak i Ministerstva zahraničí. Je však vhodnější, aby prezident svůj nesouhlas projevil již odmítnutím sjednat smlouvu, ne až při ratifikaci. Pokud někdo chce, aby prezident neměl právo ratifikace mezinárodních smluv, musí změnit Ústavu. Do změny Ústavy platí, že mezinárodní smlouvy ratifikuje prezident.

Autor je právník

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Názory, ParlamentniListy.cz

Filip Turek byl položen dotaz

Zaujala mě tato vaše věta

Mimo svého pozvání jsem měl i pár vstupenek navíc, jednu jsem dal slečně, kterou jsem potkal v New Yorku, 2 jsem chtěl dát panu premiérovi pro něj a pana prezidenta, ale nějak jsem na to zapomněl. .. To jste jako dal vstupenku úplně cizímu člověku? Soudím, že se vám líbila nebo proč jako? A to, že j...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Šarapatka musí být vyhozen.“ Kauza končí. Právníci Zemana pro PL. A poslední tečka

18:08 „Šarapatka musí být vyhozen.“ Kauza končí. Právníci Zemana pro PL. A poslední tečka

Bývalý prezident republiky Miloš Zeman byl donucen se z nařízení soudu omluvit někdejšímu členovi sv…