Zdroje z drsného jednání: Řeckého premiéra ukřižovali! Bylo opravdu dusno, už to vypadalo zle, když tu najednou padla rázná věta...

13.07.2015 19:51 | Zprávy

Třetí balík pomoci Řecku od roku 2010 je na stole. Výsledek sedmnáctihodinového jednání, jež mělo vyřešit, zda Řecko odejde z eurozóny, či nikoliv, ale interpretuje každý jinak. Jde o záchranu pro Řecko, anebo jsme svědky evropského politického převratu proti suverénní zemi? Aktuální situaci pro ParlamentníListy.cz shrnuje publicista a spisovatel Josef Brož.

Zdroje z drsného jednání: Řeckého premiéra ukřižovali! Bylo opravdu dusno, už to vypadalo zle, když tu najednou padla rázná věta...
Foto: europarl.europa.eu, tan
Popisek: Alexis Tsipras, premiér zadluženého Řecka

Cena za výsledek je totiž skutečně velmi vysoká – a to pro všechny. Řecko bude potřebovat další finanční pomoc ve výší 82–86 miliard euro. Dohodu bude muset schválit ještě šest národních parlamentů. Jednání po půlroce se ovšem dostala do zcela nové kvalitativní fáze: a to zejména díky postoji Francie, která se rozhodla postavit čelem proti neústupnému Německu. V první linii stanuli premiér Manuel Valls, ministr financí Michel Sapin a zejména prezident François Hollande.

Předseda komise Juncker tvrdí: „Grexit zmizel!“

Jako první se ohlásil se svým oficiálním postojem předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. „Grexit zmizel,“ sdělil agentuře AFP po nočním maratónu, v němž devatenáct zemí eurozóny nalezlo „společnou řeč“ a navázalo „dialog s Řeckem“. Nic není ale více eufemistické než tato slova. Ve skutečnosti šlo o nesmírně tvrdá, neúprosná jednání, jež překonala dosud všechny představy o tom, co je společný „evropský duch“.

Noční těžké jednání měl podle listu Financial Times zachránit předseda Evropské rady Donald Tusk, když vyslovil kolem šesté hodiny ranní větu, která se patrně zapíše do evropských vyjednávacích análů. Jak kancléřka Angela Merkelová, tak předseda Alexis Tsipras se zvedli od stolu, neboť nebyli schopni po čtrnácti hodinách pokračovat. Zvedl se i Donald Tusk, který se podíval směrem ke dveřím a řekl: „Sorry but there is no way you are leaving this room.“ (Promiňte, ale není žádný způsob, jak byste z této místnosti mohli odejít.“)

Následovalo momentální překvapení, po němž opadlo největší napětí. Předseda rady Tusk pozval vzápětí Tsiprase, Merkelovou a Hollanda do své kanceláře. Tam došlo ke konečnému smíru, jenž vyvrcholil v konečnou úmluvu.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pas

Petr Letocha byl položen dotaz

Migrační pakt

Popište prosím pregnantně dle všeho názoru výhody tohoto paktu.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

České dráhy se dohodly s developerem na prodeji zbývajících pozemků v lokalitě nákladového nádraží

13:21 České dráhy se dohodly s developerem na prodeji zbývajících pozemků v lokalitě nákladového nádraží

České dráhy a developerská společnost Sekyra Group podepsaly smlouvu o prodeji pozemků v jižní části…