TOP 09 zastává stejný postoj jako ministerstvo zahraniční Karla Schwarzenberga, že se nejedná o smlouvu měnící primární právo a která by musela být schvalována dle článku 10 a) ústavy, tedy ústavní tří pětinovou většinou všech poslanců a tří pětinovou většinou přítomných senátorů v Senátu. Nečas říká, že pokud by se schvalovala v parlamentu, tak ústavní většinou.
Pro vyhlášení referenda by byly určitě nutné hlasy ČSSD v Senátu a ve sněmovně ODS plus VV plus dalších dvou stran z trojice KSČM, TOP 09 a ČSSD. Vojtěch Filip řekl, že KSČM pro referendum je. TOP 09 je proti a ČSSD je pouze pro obecné referendum. ČSSD má v Senátu hegemonii. Dle současného stavu hlasy pro ústavní zákon o referendu ke smlouvě nejsou k dispozici.
Vznikne dohoda s ČSSD?
Podle informací ParlamentíchListů.cz uvažuje premiér Petr Nečas v tom smyslu, že by udělal s ČSSD určitý obchod: Nečasova vláda neodmítne smlouvu o fiskální unii výměnou za to, že ČSSD podpoří referendum k přijetí eura, neboť smlouva o fiskální unii by pro Česko začala platit až v okamžiku vstupu do eurozóny, pokud by ji před tím ratifikovalo. Stejně tak ale Nečasova vláda nemusí smlouvu vůbec předložit ke schválení parlamentu, a tím k ní podpis ČR nepřipojit. Toho by společnými hlasy ve vládě ODS a VV mohly dosáhnout.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík