Příčina korupce a plýtvání na každém kroku je podle ekonoma v nepořádku, který je zakódován do politického systému. Vinu vidí v práci právníků a politiků v 90. letech, především v autorech české Ústavy.
Zrodila se zlá bestie – česká ústava
„Výsledný text vznikl během týdne a je to znát. Zrodila se zlá bestie,“ říká Pavel Kohout. A čím je podle něj Ústava špatná? Kromě jiného vágností a logickou nejednoznačností. „Co třeba znamená, že „přijaté zákony podepisuje prezident republiky“? Že má povinnost, anebo právo podepsat přijaté zákony? A co se stane, když nepodepíše?“ ptá se ekonom.
Podle Pavla Kohouta Ústava nemůže obsahovat dvojznačnosti, díry, logické absurdity a konflikty zájmů. Z ekonomického hlediska je podle něj přímo zločinem, jak autoři Ústavy rozdělili moc. Nerovnováha je zřejmá především z dominantního postavení Poslanecké sněmovny. Senát jako druhá komora parlamentu je jen do počtu. Vznik korupce je geneticky zakódován v Ústavě. Kromě chyb a dvojsmyslů by se v Ústavě také neměly objevovat nereálné nebo vágní sliby, třeba zmínky o právu na bydlení nebo na práci, protože v demokratických poměrech tato práva nelze garantovat.
Dokonce i právo na vzdělání nebo lékařskou péči je podle autora publikace problematické, protože nutně vzniká otázka, v jakém rozsahu a kvalitě mají být tato práva zaručena, kdo a jak za ně zaplatí.
Prezident by měl být současně předsedou vlády
„Když je systém špatný, nepomůže výměna „provařených“ politiků za bezúhonné. Mašinerie politiky je převálcuje a zpracuje k obrazu svému,“ je přesvědčen Kohout. Kritizuje, že volič je nucen házet do urny kandidátky bez možnosti je ovlivnit. Poměrný volební systém podle něj vytváří permanentní nestabilitu. Proto navrhuje řadu změn, například aby každý politik byl volen přímo a byl i odvolatelný. A aby už neměl feudální poslaneckou imunitu. Dnes volič volí strany, nikoli osobnosti, chybí tak přímá odpovědnost poslance vůči voličům.
Volby se staly obchodem
Z politických stran se staly firmy a volby se staly obchodem. „Jelikož propagace a udržení značky je značně nákladný marketingový úkol, financování politických stran se stalo zdrojem korupce, kandidátní listiny jsou sestavovány naprosto neprůhledně, což otevírá široké pole působnosti lobbistům, o výsledku voleb je tak z větší části rozhodnuto již v okamžiku, kdy občané dostanou volební lístky,“ vyjmenovává ekonom nevýhody poměrného volebního systému, který chronicky vede k nestabilním koaličním vládám. Jedinou možností je podle něj nahradit současný systém většinovým, v němž by prezident byl současně předsedou vlády s pravomocí jmenovat a odvolávat členy vlády.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová