„Vládě vyčítám, že na záplavy země nebyla vůbec připravena. Předpověď počasí znali minimálně týden. Navíc u nás máme na to superpočítač a nic. Ještě v sobotu a v neděli nevypouštěli přehradu, takže spoustu lidí ohrozili,“ čertí se kapitán šífu Vera Zdeněk Koula. Po Labi pluje neustále, takže zná řeku jako své boty.
Stejné jako v roce 2002
„Krizový štáb byl nepřipravený stejně jako v roce 2002. Povodně byly o trochu menší, ale v severních Čechách byla situace úplně stejná jako tehdy. Stejné vesnice, stejná města vyplavená. Sice o půl metru méně vody, ale jestli jsem měl v baráku v roce 2002 o několik metrů vody víc, tak je to jedno, protože jsem prostě vyplavený a škody jsou podobné,“ podotýká pro ParlamentníListy.cz.
„Podle mě by mělo mít Povodí Vltavy na prvním místě ochranu lidí před rekreací či výrobou elektřiny. Ty by měly být druhotné. Občan má povinnosti si chránit majetek, ale jak si ho může chránit, když se takto chovají. Vždyť měli korigovat průtok Vltavy kvůli splavnosti, ale to nedělali. Dělali si, co chtěli. Podle těch grafů, co jsem viděl, vodu nevypouštěli,“ dodává s tím, že si o tom s pány z Povodí Vltavy klidně popovídá.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský