Lesy ČR: Napřed akciovka a pak burza, plánuje šéf lesů Sýkora

01.02.2011 13:17

Ministr zemědělství Ivan Fuksa by rád státní Lesy ČR přeměnil na akciovou společnost, s čímž souhlasí i generální ředitel této firmy Svatopluk Sýkora. Dokonce má pochopení i pro plán část akcií podniku poté prodat na burze, aby se ukázala tržní hodnota podniku.

Lesy ČR: Napřed akciovka a pak burza, plánuje šéf lesů Sýkora

Podle Sýkory je ale nutné před změnou na akciovou společnost zjistit, jestli Lesy ČR budou pouze správcem lesů, jako je tomu dosud, nebo i jejich majitelem. Proto by celý proces trval několik měsíců.

 „Pokud bychom se měli stát i vlastníkem lesa, tak to bude mnohem složitější. Já si umím představit, že ta jednodušší forma, ta správcovská firma, kde se budou muset dělat všechna ocenění a všechny kroky k tomu, tak by mohla trvat podle mě tak deset dvanáct měsíců. Kdyby se to dělalo i s majetkem, tak o něco déle, protože všechna ta ocenění by trvala déle," řekl Sýkora v pondělním pořadu Českého rozhlasu Studio Česko. Zdůraznil, že akciová společnost by vznikla do dvou let. Následně by podnik akcie nabídl na burze.

„Už z naší zkušenosti víme, že do státního podniku se asi mnohem lépe trefuje a střílí než do akciové společnosti, kde jsou i jiní akcionáři," zdůvodnil ředitel Lesů ČR. 

Nejdříve na českou, pak i do zahraničí

Jasno je i o místě, kam by emise akcií společnosti mířila.„Je třeba začít v Česku a potom podle výsledků na burze, vůbec jestli o to bude zájem, tak jít na burzu do zahraničí," konstatoval Sýkora. 

Zatím ho ale o transformaci nikdo nepožádal, tedy z ministerstva a ani z vlády žádný příkaz ještě nedostal. „Já jsem připraven, jakmile dostanu zadání začít transformovat firmu ze státního podniku na akciovou společnost, tak na tom začnu dělat. Tento pokyn nebo příkaz mi zatím nebyl dán," uzavřel Sýkora. 

Podnik podle dat zjištěných rozhlasem loni dosáhl rekordního zisku 3,070 miliardy korun před zdaněním. Letos plánuje zisk zvýšit až na 5,5 miliardy korun. 

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: Společnost Elektrárna Dukovany II obdržela doplněné nabídky od uchazečů na dostavbu

16:46 ČEZ: Společnost Elektrárna Dukovany II obdržela doplněné nabídky od uchazečů na dostavbu

Společnost Elektrárna Dukovany II (EDU II), stoprocentní dceřiná společnost ČEZ, obdržela doplněné n…