Katastrofa, hrůza, smrt. Ekonomům a podnikatelům se tmí před očima z nápadu odborů

24.01.2014 8:23 | Zprávy

Zázračným lékem na vysokou nezaměstnanost v Česku je podle ekonoma odborů čtyřdenní pracovní týden. Možná takový nápad najde mnoho příznivců, nakonec kterému zaměstnanci by se nelíbilo mít tři dny volna týdně po celý rok při stejné výplatě? Ale jak ukazují názory odborníků, takový zázračný lék by se mohl stát pro českou ekonomiku spíš smrtelným jedem.

 Katastrofa, hrůza, smrt. Ekonomům a podnikatelům se tmí před očima z nápadu odborů
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zahradník při úpravě keřů. Ilustrační foto

Mezi podnikateli a odborníky tato“ revoluční“ myšlenka vyvolala buď zděšení, nebo útrpný úsměv. „Není to nejlepší nápad, pokud by takové opatření bylo provedeno bez adekvátního snížení mezd, znamenalo by to naprostou katastrofu pro produktivitu. A kdyby to bylo provedeno s přiměřeným snížením mezd, pak by sice lidé měli víc volného času, ale moc by si ho kvůli nižšímu příjmu neužili,“ řekl ParlamentnímListům.cz známý ekonom Pavel Kohout. Možná tak vezme radost těm, kteří by kratší pracovní týden uvítali. A podnikatelé s ekonomem souhlasí.

„To je naprostý ekonomický nesmysl, to bychom byli jedinou zemí na světě,“ potvrdil ParlamentnímListům.cz předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček. Podle něj by si jen Česko samo snížilo konkurenceschopnost své ekonomiky.

Jeden den prostojů až dvě miliardy

I jeden den, kdy se nepracuje, znamená ztrátu pro české hospodářství. A ne malé. Návrhy politiků na zavedení dalšího státního svátku, například Velkého pátku, v parlamentu v minulosti neprošly díky námitkám ekonomů. Varovali, že státní svátky snižují růst ekonomiky především kvůli výpadkům v průmyslové produkci, což způsobuje tuzemskému hospodářství miliardové ztráty. Podle odborníků z hlediska makroekonomiky představuje jeden den v ekonomice rozdíl 1,5 až 2 miliardy korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…