Tunelování podle Erika Besta znamená, že vlastník nebo najatí manažeři vysávají z firmy aktiva, až po nich zůstane pouze prázdná skořápka a spousta závazků vůči věřitelům a zaměstnancům. Že je taková činnost nelegální se podle Besta nyní ve Švýcarsku přesvědčují manažeři Mostecké uhelné.
„Kdyby byla na světě spravedlnost, stáli by před soudem či pláli na hranici také někteří vrcholní manažeři a členové dozorčích rad ČEZu, Českých drah, ČSA, Lesů ČR a dalších státem vlastněných společností,“ domnívá se Best. I v těchto firmách se totiž podle něj jednalo o běžnou praxi.
Celá glosa Erika Besta ZDE.
Přitom by podle něj mělo zaznít, že ve své nejsyrovější podobě je tunelování čistou „zlodějnou". Jenže občas může takový postup být podle platných zákonů i legální. „Zdeněk Bakala a jeho partneři však vyhloubili v OKD tunel legální cestou,“ připomíná jednoho z nejbohatších Čechů a majitele Ostravsko- karvinských dolů.
Pak popisuje, jak Bakala s partnery v roce 2008 zatížili firmu dluhy a zároveň si vyplatili dividendy ve výši 1 487 639 000 euro. Podle aktuálního kursu to dělá téměř 39 miliard korun. „Díky této formě legalizovaného tunelování à la Wall Street má teď společnost NWR dluh dvojnásobně převyšující její tržní hodnotu,“ rekapituluje komentátor. A tyto dluhy prý přivedly těžařský gigant jen pár kroků od bankrotu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav