„Když se hovoří o tom, že jsme v globální krizi, není to úplně přesné. Přesněji jde o krizi Západu. Problémy mají nejvyspělejší země, protože jejich model formování hospodářské politiky narazil na meze a ukázal se být v mnoha ohledech kontraproduktivní,“ řekla na úvod besedy docentka Švihlíková asi dvacítce převážně sympatizantů či členů ČSSD v sále olomouckého Vlastivědného muzea.
Klíčová sedmdesátá léta
Naprosto přelomovou dekádou jsou podle ní sedmdesátá léta. V tomto období totiž začíná ve všech vyspělých zemích klesat poměr mezd na hrubém domácím produktu. „Z toho, co se v ekonomice vytvoří, co se v ní vyprodukuje, jde čím dál méně na mzdy, tedy pracovníkům, a čím dál více jde na zisky, tedy kapitál. Prohlubuje se tím tato zásadní nerovnost, která má obrovské dopady. Protože jestliže oslabí mzdy, tak se to samozřejmě nutně musí projevit na kupní síle a poptávce,“ připomněla někdejší situaci.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka