Druhý pilíř důchodové reformy se počátkem týdne uzavřel lidem, kterým je víc než 35 let. Protože ale dosavadní zájem o tento druh spoření na penzi je malý, odstupující ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) se rozhodl poslat do Poslanecké sněmovny novelu zákona, která tento termín prodlužuje. Věk, kdy se do něj lze ještě přihlásit, se tak má zvýšit z 35 na 40 let, což znamená, že lidé starší čtyřiceti let by měli možnost vstoupit do tohoto pilíře ještě celý příští rok. Změna má také umožnit lidem z druhého pilíře po pěti letech vystoupit.
Třetím návrhem je otázka dědění, to znamená, že by se dědici mohli rozhodnout, že prostředky dostanou hotově nebo vloží do vlastního druhého pilíře a dalším návrhem je dosažení důchodového věku, který už nebude podmiňovaný setrváním 35 let v systému, ale přibyla by varianta čerpání 15 let.
Stačí to ale podle ekonomů na to, aby se zvýšil zájem lidí? Zatím se totiž do penzijních fondů přihlásilo jen o něco víc než sedmdesát tisíc lidí.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Olga Böhmová