Po 170 letech je tu prý naděje. Na český trh se vrací Stirlingův motor

27.03.2012 21:33 | Zprávy

Po téměř dvou stovkách let se na český trh vrací Stirlingův motor, tentokrát však v kombinaci s kondenzačním kotlem. Tato nová „jednotka“ je zajímavá vysokou účinností – využívá energii zhruba na 98 procent - i tím, že kromě tepla dokáže vyrábět i elektrickou energii. Činnost tohoto výjimečného motoru ve spojení s kondenzačním kotlem představí 29. března od 10 hodin v hotelu Zlatý orel na Ostravici občanské sdružení Energie pro každého, v čele s exministrem pro místní rozvoj Petrem Lachnitem.

Po 170 letech je tu prý naděje. Na český trh se vrací Stirlingův motor
Foto: spoz.cz
Popisek: Petr Lachnit na shromáždění předsedů místních organizací SPOZ

„Stirlingův motor patří mezi motory s vnějším spalováním, které jsou schopné využít teplo z různých zdrojů  – sluneční záření, teplo z ohniště nebo odpadní spaliny z průmyslu. Není tedy závislý na spalování ušlechtilých paliv jako motory s vnitřním spalováním, kde spalování probíhá v pracovním prostoru válce,“ upozorňuje ParlamentníListy.cz na přednosti motoru, který je znám a používán od roku 1816, předseda sdružení Petr Lachnit, bývalý ministr pro místní rozvoj v Zemanově vládě.

Široké využití motoru

Motor je hojně využíván zejména ve vojenském průmyslu, může pracovat na lodích nebo ponorkách,  v solárních systémech a špičku představuje použití Stirlingova motoru pro kosmické stanice NASA. Ale neméně dobře slouží i v civilním průmyslu. „Tyto motory se vyrábějí nejen ve Spojených státech, ale třeba i na Novém Zélandu nebo v Číně. Je možné udělat i miniaturní podoby motoru, které pak pomáhají v lékařství, například ke kryogenní terapii, protože dokáží vzduch nejen ohřát, ale i ochladit, třeba až na minus 190 stupňů Celsia,“ uvádí dále Lachnit.

Sdružení představí motor s elektrickým výkonem 1 kW, který v kombinaci s kondenzačním kotlem bude určen pro výrobu tepla i elektrické energie pro rodinné domy nebo malé provozovny podnikatelů a živnostníků. Jednotku vyvinula skupina Mikrogen z výzkumného střediska ve Velké Británii, s podporou světových výrobců kondenzačních kotlů firem Viessmann, Baxi a Remeha a s přispěním Evropské unie.

Zařízení už se komerčně vyrábí a v České republice dnes už pracují dvě  – jedno na Vysoké škole báňské, které využívá jako zdroj zemní plyn, druhé v hotelu Zlatý orel na Ostravici, které pracuje na propan-butan. Odhadní prodejní cena motoru s kondenzačním kotlem je podle Lachnita kolem 150 tisíc korun, což není tak moc vzhledem k současným cenám samotných kondenzačních kotlů, které přijdou téměř na 100 tisíc korun. Pokud bude zařízení na základě licence vyrábět česká firma, může být cena v budoucnu i nižší. Doba návratnosti investice záleží na zdroji energie, sluneční vyjde samozřejmě nejlevněji, ale je možné více zdrojů i různě kombinovat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: lfr

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…