Jak informovala ČTK, ministři financí zemí eurozóny se v noci na sobotu dohodli na programu pomoci Kypru a jeho ztrátovým bankám v objemu až deseti miliard eur (zhruba 256 miliard korun). Kypr však má dle požadavku EU k záchraně přispět částkou 5,8 miliardy eur. Tyto peníze má podle původního oznámení získat jednorázovou daní 9,9 procenta z bankovních vkladů nad 100.000 eur a 6,75 procenta u vkladů nižších. Zavedení daně porušuje pravidlo pojištění vkladů, podle něhož jsou vklady v unijních bankách bezpečné do úrovně 100 tisíc eur.
ParlamentníListy.cz oslovily české politiky, kteří se zabývají hospodářskou politikou a problematikou EU, zda s navrhovaným opatřením Evropské unie souhlasí a zda by podobný postup měl být cestou a řešením i pro další státy EU. Většina z nich to považuje za velmi nebezpečný precedens, který se může aplikovat i v dalších zemích EU, a někteří to označili i za krádež.
Je to kruté. Cesta k RVHP
„Toto zdanění depozit je velmi nestandardní a zejména ve vztahu k drobným střadatelům kruté. Je to házení problémů bank a vlády na lidi,“ myslí si místopředseda KSČM Jiří Dolejš.
„Je to zoufalý čin, se kterým nelze souhlasit,“ uvedl stručně předseda sněmovního Hospodářského výboru Milan Urban z ČSSD.
„Je to pro mě šok. Chudáci běžní Kypřané. Byl jsem tam a fandím jim. Jen trochu začali dávat zemi dohromady po hrůzné turecké invazi. Ale všechno zlé je k něčemu dobré. Snad i u nás si lidé uvědomí, kam se můžeme dostat, pokud nebude klíčovou podmínkou odpovědnost. Jen to nakonec nemusí být jen 10 procent v případě volby populistů. Prosím, aby se ČSSD touto kyperskou hrůzou neinspirovala. Mládek k tomu má nakročeno,“ řekl pro ParlamentníListy.cz místopředseda poslaneckého klubu TOP 09 a místopředseda hospodářského výboru František Laudát.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík