Šéf Hospodářské komory Dlouhý: Musíme zlevnit cenu práce, Babiš se toho zbytečně obává. A zde je má předpověď na příští rok

30.12.2014 7:12 | Zprávy

ROZHOVOR. Úmysly vlády jdou správným směrem, ale je načase, aby je následovaly i konkrétní kroky, říká pro ParlamentníListy.cz prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý. „Vláda už je skoro rok ve funkci, proto myslím, že některé věci by měly jít rychleji,“ prohlásil politik a ekonom. Jako člen dvou polistopadových vlád nemůže souhlasit s tvrzením ministra financí Andreje Babiše, že všechno, co udělali politici za uplynulých pětadvacet let, bylo špatně.

Šéf Hospodářské komory Dlouhý: Musíme zlevnit cenu práce, Babiš se toho zbytečně obává. A zde je má předpověď na příští rok
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vladimír Dlouhý

Jak hodnotíte přístup vlády k podnikatelům?

Musím říci, že vůči nám – Hospodářské komoře – se vláda chová velmi vstřícně. Měli jsme setkání se všemi, počínaje premiérem a konče všemi ministry, takže jsme navázali dobrý kontakt. Samozřejmě na některé věci máme rozdílné názory, především hlídáme, aby opatření vlády nesměřovala ke zhoršení podnikatelského prostředí, k větší byrokracii. Já jsem člověk, který nemá rád v daňové oblasti více sazeb, nejraději bych pořád měl jen jednu, prostě co nejmenší počet sazeb. Ale když nechám stranou tyto věci, myslím si, že úmysly vlády jdou správným směrem.

Říkáte, že úmysly vlády jdou správným směrem. Ale neměly by je následovat už i konkrétní kroky?

Vláda už je skoro rok ve funkci, proto myslím, že některé věci by měly jít rychleji.  Mám na mysli zákon o veřejných zakázkách,  zákon o liniových stavbách, o  výkupu pozemků, mělo by být rychlejší nastartování dostavby dopravní infrastruktury. I když obecně uznávám, že politika vlády jde správným směrem, už asi po Novém roce by podnikatelé měli hovořit o tom, že některé věci jdou pomalu. Totéž platí o energetické politice. Bylo dobře, že byl přijat základní dokument státní energetické koncepce, ale například rozhodnutí o tom, jestli půjdeme dál v dostavbě jaderných bloků nebo ne, bychom měli opravdu udělat v nejbližších týdnech nebo měsících.

Vy jste po svém nástupu do čela Hospodářské komory mluvil o tom, že největší problémy českých podnikatelů jsou byrokracie, administrativní zátěž, špatná vymahatelnost práva, pomalé soudy. Zlepšilo se něco v těchto oblastech?

Nemyslím, že by se to příliš zlepšilo. Teď je třeba taková velká věc – elektronická evidence tržeb. My jsme se jako Hospodářská komora rozhodli tuto věc v obecné rovině podpořit, kdyby se to povedlo, byl by to pokrok jednak v placení daní, a protože jsem věřil vždycky na elektronizaci a využití nepapírových metod, myslím, že by to v konečném důsledku také snížilo byrokracii. Ale je třeba to sledovat, protože čert je ukryt v detailech. Ale musím říci, že podnikatelé si stěžují ještě na další dvě, tři oblasti. O jedné jsem už mluvil, je to nevyhovující dopravní infrastruktura. Čím víc jezdím po republice, tím víc si myslím, že malí a střední podnikatelé, což jsou v drtivé většině hlavně naši členové, si oprávněně stěžují kromě pomalé dostavby dálnic a také na to, že v hrozném stavu jsou silnice druhé a třetí třídy, které právě ti malí a střední podnikatelé nejčastěji používají.  Ale tyto silnice jsou v kompetenci krajů a těm prostředky na jejich opravu úplně chybí.  Další oblast je vzdělávání, podnikatelé si stěžují, že učňovské vzdělávání není dobré.

Vidíte nějakou snahu ze strany ministra školství úroveň učňovského vzdělávání zlepšit?

Určitě. My jsme o tom hovořili společně. Myslím, že po Novém roce bychom mohli udělat nějaké další kroky. Učňovské školství se ale samozřejmě nezmění z roku na rok, to není věc, která se změní mávnutím kouzelného proutku.  Uvidíme, co z toho je pravda. Ne všechny věci, na které si podnikatelé stěžují, odpovídají přesně realitě. To je třeba říci otevřeně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…