Ve svém nedávném blogu na Aktuálně.cz, tento renomovaný ekonom uvedl, že dochází k akceleraci dlouhodobé transformace, v které se formuje a stabilizuje „nová normála“ hospodářského, společenského i politického života. Varoval pak dále i před tím, že situaci stále podceňujeme a nechceme si její vážnost připustit.
„S neutuchající vervou se věnujeme různým kauzám, osobnostem a žabomyším politickým válkám, při ignorování závažných strukturálních a systémových problémů v ekonomice i společnosti – s až odpornou činorodostí tak přerovnáváme opalovací lehátka na palubě Titaniku…“ uvedl doslova Milan Zelený. A tím rozhodně s tvrdými slovy, která asi nikomu nemohou znít příjemně, neskončil.
Bublanina připomínající pšouky Mattoniho kyselky?
Upozornil totiž také na to, že namísto fakt, pravdy, logiky a zdravého rozumu, konzumujeme emoční inteligenci optimismu a pesimismu, jakož i manifestní lži o světle na konci tunelu. „Jenže ta světla patří protijedoucímu expresu transformace, který nestaví na každé stanici. Dělící čára mezi pesimismem a pravdou je dnes nejméně tak tenká, jako dělící čára mezi optimismem a lží. Vytrvale opakujeme stejná opatření, fiskální i monetární, v blahé naději, že konečně dostaneme odlišný výsledek. Tak už máme úrokové míry na nule, růst pod nulou, nezaměstnanost na historických maximech, zadlužení bez naděje na splacení, spekulace na steroidech, a burzovní i komoditní bublaninu, připomínající pšouky Mattoniho kyselky. A tudíž chystáme i další, větší a stále stejné keynesiánské a monetaristické intervence… Albert Einstein podobné chování charakterizoval jako definici šílenství,“ posteskl si Zelený.
A nejen pro čtenáře ParlamentníchListů.cz zaapeloval na to, že je potřeba se podílet na prosazování změn. Třeba i proto, aby se podařila porazit nezaměstnanost.
Nepotřebných změn a nepotřebných postaviček ještě asi přijde přehršel
„My se musíme měnit se světem. Jinak platí slova českého básníka: Kdo chvíli stál, již stojí opodál. Naše 21. století přímo zamítá - a často i trestá - myšlení a činy z 20. století. V tomto směru není protřelý a zkušený politik zárukou potřebné změny, určitě ne hospodářské. Nepotřebných a povrchních změn lze jistě očekávat více než přehršli, stejně jako rašení nových a stejně nepotřebných postaviček třeba kolem nového prezidenta,“ konstatoval pro ParlamentníListy.cz Milan Zelený.
A varoval i před tím, co Česko podle něj může přivést na zcestí. „I takzvaná obamovská ekonomika zavede Českou republiku na rozcestí. Trápit nás bude oxymoron tzv. „státních investic“: jelikož stát přece neinvestuje, nemá žádné své peníze. Má se hlavně starat o bezpečnost občanů a země - hlavně o bezpečnost před okradením, otrávením a obelháním. Prosté odčerpání vysokých částek z ekonomiky a jejich následné navrácení, rozkradených, rozplýtvaných a zadlužených, je ještě nekvalifikuje jako investice. Shrnuto: V čem má prsty stát, je pak často drahé a nefunguje,“ upozorňuje dál ekonom, který žil dlouhá léta ve Spojených státech.
I z těchto důvodů podle Zeleného vyplývá, proč se i v nejbližší budoucnosti české politice budou kvalitní a znalí lidé vyhýbat. „Ostatní budou nosit doživotní nálepky a cejchy různých politických stran, namísto svých vlastních profesí a stavů,“ vysvětlil Zelený.
Jaké změny nastolit, aby se porazila vysoká nezaměstnanost?
V lednu zaznamenala Česká republika historicky nejvyšší nezaměstnanost. To vyvolalo obrovskou vlnu otázek. Profesor Milan Zelený však připomíná že je třeba mít na paměti fakt, že rostoucí nezaměstnanost láme historické rekordy nejen u nás, ale i v ostatních zemích EU, stejně jako za mořem ve Spojených státech, kde je nezaměstnaných 47 procent obyvatelstva.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová