Švihlíková: Zaveďme ekonomickou demokracii. Ať o rozpočtu rozhodují lidé

20.09.2012 17:30 | Zprávy

V Ústeckém kraji se našli nadšenci, kteří by chtěli v praxi podpořit zavedení takzvaného participativního rozpočtu. Nový typ přerozdělování veřejných financí „obyčejnými lidmi“ může sesadit velké politické hráče. Chuť na prvky změn „zdola“ jsme objevili mimo jiné v politickém programu pirátů Ústeckého kraje.

Švihlíková: Zaveďme ekonomickou demokracii. Ať o rozpočtu rozhodují lidé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ve vstupním vestibulu ministerstva demonstrativně vykonali veřejné práce za nezaměstnané

Do „krájení“ peněžního koláče by mohly mluvit menší komunity. Tento týden se v Mostě na toto téma konal přímo seminář s propagátorkou takzvané ekonomické demokracie, Ilonou Švihlíkovou z Alternativy Zdola.

"Cílem je skutečnou demokracii, tedy vládu lidu, více prohloubit a nenechat rozhodování jen na špičce těch nejvýše zvolených nebo dosazených třeba „kmotry“. Dnešní krize je podle ní ideálním momentem, kdy přehodnotit kapitalistický systém. „Současná demokracie je velmi nedůsledná a je uplatňována často příliš povrchně. Vypadá spíš jako volební rituál, kdy je ale možnost volby určovaná finanční a mediální silou určitých skupin, které stojí za politickými aktéry,“ říká ekonomka a vedoucí katedry politických, společenských věd a ekonomie na Vysoké škole mezinárodních a veřejných vztahů v Praze, proč lid ve skutečnosti usnul na vavřínech a veze se na egocentrismu zvolených individuí.

Proto je prý na místě volání po „ekonomické demokracii“. Ta změní celý provázaný systém politiků a jejich nitek, a díky tomu i celou společnost, frustrovanou kauzami korupce v dotačních úřadech a podobně.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lucie Bartoš

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…