Když v minulém týdnu uspořádala TOP 09 pro své členy konferenci na téma "Nebojte se reforem", nikdo možná netušil, jak některé věty, jež neměla veřejnost slyšet, popudí mnohé Čechy. Jak se dalo očekávat, věty zazněly z úst ministra financí Miroslava Kalouska a to na uzavřeném jednání, na kterém svým nenapodobitelným způsobem vysvětloval spolustraníkům, proč je reformní balíček nezbytný, a jak jsou jejich koaliční partneři z ODS ekonomicky nekompetentní.
Před spolustraníky si prý nebral servítky do té doby, než zjistil, že je na akci přítomen novinář. Pak prý ministr financí rozhořčeně vybuchl a odešel za dveře. To vše se však stalo až poté, co zazněly následující věty:
„Nechceme se stát rukojmím finančních skupin a ohrozit suverenitu země,“ vysvětloval Kalousek spolustraníkům, proč tolik tlačí na daňový balíček, který je kritizován i z vládní ODS. „Bez tohoto zvýšení daní nejsme schopni dělat konzervativní politiku,“ řekl následně a pak přitvrdil hlavně na adresu evropských ekonomik. „Prožrali jsme to, proflákali,“ řekl Kalousek s tím, že zlaté časy v Evropě podle něj definitivně skončily.
Je třeba sledovat širší souvislosti, nesoustředit se jen na autora vyřčených vět
Jenomže – má, či nemá Miroslav Kalousek pravdu? Skutečně jsme žili ve zlatých časech a nyní stojíme na prahu těch horších? Na to se ParlamentníListy.cz zeptaly ve světě velmi oceňovaného ekonoma Milana Zeleného, který navíc připouští i to, že by se za jistých okolností ucházel o post hlavy státu. Ten předeslal, že se ve svém komentáři bude snažit vyhnout jmenování autora těch slov – tedy právě zmiňovaného ministra financí. „Jde mně totiž o širší zasazení vyřčených vět a jejich dopad. Podobné názory sdílí přece i mnozí další politici,“ podotkl Milan Zelený úvodem.
A pak dodal, že ne my, ale pouze stát a vláda „prožírá, proflakuje a plýtvá” našimi penězi. A to ve své neukojené touze po volebních hlasech a časté „rekorytarizaci“.
Zlaté časy v Evropě? Kdepak, spíš život na sekyru...
„Nepamatuji také žádné zlaté časy v Evropě, ale pouze život „na sekyru“, zadlužování státu i obyvatelstva, byrokratismus, rozkrádání a korupci – nyní se šířící po evropských zemích jako lesní požár. Žádná účetnická škrtforma nesmí předcházet promyšlené reformě: musí tomu být právě naopak. Ideologicko-stranické zájmy centra je třeba podřídit dlouhodobým a nestranicky definovaným zájmům regionů a lokalit. Jinak se i v ČR stane to, co se právě odehrálo v USA: Kongres si odsouhlasil přestávku a vrátí se až po prezidentských volbách v listopadu. Je konec stranické formy demokracie: ideologové se nedokáží domluvit právě tehdy, kdy je občané a voliči potřebují nejvíce,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Milan Zelený.
Připomněl, že se v Česku říká, že suverenita země může být ohrožena vysokým zadlužením.
Suverenita Česka je ohrožena již od roku 1992, konstatuje ekonom
„Naše suverenita země byla nezvratně omezena již v roce 1992, kdy jsme s neskrývaným nadšením odsouhlasili rozprodej národního kapitálu do zahraničních rukou, rozptýlení vlastnictví pomocí kupónové privatizace a téměř úplné zaháknutí české ekonomiky na ekonomiku německou. Nyní německá ekonomika padá spolu s ekonomikami Číny a EU, a my v tom lítáme. Od 90. let nejsme autonomní, naše ekonomika je plně odvozená, závislá a zcela uzavřená vnitřnímu podnikání a národním podnikatelům. Žádná země nemůže být suverénní, jestliže nevlastní, neovládá a nerozhoduje o vlastních výrobních prostředcích,“ konstatoval dále zkušený ekonom.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová