Vážné varování, kterým profesor Zelený již v roce 1991 naštval Klause. A takhle to dopadlo

08.10.2014 16:29 | Zprávy

Profesor ekonomie Milan Zelený uvolnil u příležitosti blížícího se 25. výročí sametové revoluce některé texty svých knih. O jednom z nich (Ještě je čas aneb Obávám se o osud této země) již ParlamentníListy.cz informovaly v minulých dnech, ten druhý text knihy, která vyšla v roce 1990 s názvem ČSFR očima exilového ekonoma, založený na článcích Zeleného v tehdejší Lidové demokracii, přiblíží nyní.

Vážné varování, kterým profesor Zelený již v roce 1991 naštval Klause. A takhle to dopadlo
Foto: wikipedia.org
Popisek: Ekonom Milan Zelený

Je totiž zajímavým zrcadlem tehdejší doby, nejen z hlediska specifického obsahu, výrazovosti a kontextu, jak je tehdy se vracející exulant Zelený vnímal. 

Podstatné je jedno – vše se nese v duchu: „Mnohé bylo překonáno, mnohé již odeznělo, ale většina předpovědí a argumentů je platná dodnes.“

Vzhledem k volebnímu období, ve kterém se aktuálně nacházíme, se ParlamentníListy.cz zaměřily na pouhou jednu kapitolu z této knihy – přestože všechny mají nepochybně svoje stále aktuální poselství. VIZ ZDE.

Jelikož však heslem mnoha politických stran jsou takzvané sociální jistoty, pojďme nahlédnout do toho, co o nich uvedl v polovině roku 1990 profesor Zelený.

Co jsou životní jistoty?

Podle Milana Zeleného je samozřejmé, že strany, které nemají národu co nabídnout, mu budou hlasitě podbízet právě tzv. „životní jistoty". Tím prý zcela jasně míní, že pomocí daní, poplatků a uměle nízkých platů se převede do rukou státní byrokracie určité množství peněz, které pak tato byrokracie spravedlivě a „na půl" přerozdělí mezi tzv. „potřebnější" vrstvy, hlavně tedy sama sobě - tak, jako tomu bývalo dosud. „Je to vše zdarma, jde o peníze jiných lidí, a bude vás to stát pouze volební hlas či hlásek,“ konstatuje profesor.

Zamýšlí se pak ale dál s tím, že neví, zda úplně bezmocné a ve všem (tedy totálně) závislým na anonymně byrokratickém aparátu může pro někoho představovat životní jistoty. Podle něj u většiny lidí tomu bývá spíš právě naopak.

„Uplynulých pětačtyřicet let přece bylo údobím takových životních jistot. A co je výsledkem? Jsme nezdraví a umíráme předčasně, jsme špatně vzdělaní a tudíž nezaměstnatelní, v nemocnicích a v psychiatrických léčebnách se mnohdy s lidmi zachází jako s obtížným hmyzem, občanská bezpečnost se zhroutila, naše děti jsou bez budoucnosti a naši rodiče bez minulosti. Roční příjem na hlavu je dnes u nás na úrovni Ománu. Důvěra lidí ve spolehlivost a kompetenci státu, hlavní to předpoklad a záruka životních jistot, byla naprosto zanedbána, ne-li zničena,“ vyjmenovával v roce 1990 jednotlivá fakta Milan Zelený. Se stejným apelem na ně upozorňuje i nyní.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Jana Krutáková byl položen dotaz

Jak bude to zálohování fungovat v praxi? A je to už definitivní věc?

Dobrý den, to budu muset pet lahve nebo plechovky vracet v původním stavu, tzn. nesešlapané apod.? Někdo tvrdí, že budou muset dokonce mít i etiketu. To jako fakt? Proč se ptám na tu deformaci, jestli je to tak, tak nevím, kde je mám skladovat a vůbec mi celý ten systém záloh přijde nesmysl. Podle m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

13:05 Řešte ceny elektřiny. Teď. Buďte tvrdí. Návod pro Čechy

V poslední době přibývá varování před brzkým růstem cen energií a také doporučení, aby si odběratelé…