ParlamentníListy.cz se tedy zajímaly o to, jak to ve skutečnosti je. Žijeme opravdu v období blahobytu, kterého si neumíme vážit, či jsme klamáni a realita je zásadně jiná? Autor knihy Co nesmíte vědět Michael Morris se přiklání k variantě druhé. Jasno, zdá se, mají i mnozí levicově smýšlející lidé. Zkusme to tedy pro tentokrát vzít právě z tohoto úhlu pohledu.
Levicově orientovaný deník Haló noviny se domnívá, že zmiňovaná publikace vydaná MPSV má zcela jasně svůj skrytý a zcela jiný význam. „To, že se začíná od roku 1993, má svůj velký propagandistický význam, protože hrubý domácí produkt ve zmíněném roce byl o více než 20 procent nižší než v roce 1989 a reálné příjmy obyvatelstva klesly asi o třetinu. Od roku 1994 nastal postupný růst, tedy z podstatně nižší základny, než byla v roce 1989,“ uvedl autor článku Václav Věrtelář s tím, že použité řady čísel jsou velmi problematické, protože byly za dvacet let zpětně upravovány - což se dá přeložit jako že byly prakticky vylepšovány. Vadí mu, že za všechny neúspěchy, se kterými se potýkáme, stále někdo vidí jen bývalou éru komunismu – správněji spíše socialismu.
„I tak však údaje v uvedené publikaci ukazují, že úroveň ekonomiky i reálných příjmů domácností z roku 1989 byla dosažena až kolem roku 2004. Navíc se v důsledku krize růst v roce 2010 zastavil. Například v roce 2011 nominální čistý i reálný příjem domácností poprvé od vzniku samostatné ČR meziročně klesl. Výhled na tento i příští rok žádné zlepšení neslibuje. Je tedy těžké obviňovat z této situace »komunismus«. Máme se tedy tak dobře jako nikdy? Všichni, nebo pouze někdo?“ ptá se Věrtelář. Na obranu MPSV je však nutno dodat, že časové rozmezí, kterému se v brožuře věnuje, odpovídá době, kdy Česko začalo fungovat jako samostatná republika – tedy po oddělení Slovenska.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová