Skandální ticho, nikdo o tom nemluví: USA již dlouho provádějí operace, na které můžeme zle doplatit, píše publicista

29.09.2015 11:47 | Zprávy

ANALÝZA I když se o tom příliš nepíše a nemluví, Američané podnikají na africkém kontinentě množství vojenských operací. Ty měly zvýšit bezpečnost Spojených států, ve skutečnosti ale přispěly k destabilizaci dotčených afrických zemí. Pro ParlamentníListy.cz o tom píše publicista a překladatel Daniel Veselý, přispěvatel Českého rozhlasu, Britských listů a webu Altpress.cz, který varuje, že společně s dalším setrváním a posilováním přítomnosti Pentagonu na černém kontinentě můžeme očekávat další nárůst teroristických aktivit, a to přímo u bran Evropy.

 Skandální ticho, nikdo o tom nemluví: USA již dlouho provádějí operace, na které můžeme zle doplatit, píše publicista
Foto: worldswide.com
Popisek: Africký Tuareg, ilustrační foto

Spojené státy nyní vojensky operují už ve 135 zemích světa, zatímco v éře George W. Bushe to bylo pouze 60 zemí. V přímém přenosu můžeme sledovat signifikantní nárůst vojenských operací všeho druhu v průběhu prezidentského mandátu nositele Nobelovy ceny za mír Baracka Obamy, v neposlední řadě v Africe. Víme, co vojenské aktivity Bílého domu počínaje rokem 2001 způsobily v oblasti sahající od Magrebu až po Pákistán (1,3 až dva miliony mrtvých jen v Iráku, Afghánistánu a Pákistánu, miliony vysídlených a uprchlíků, destrukce celých státních útvarů, zažehnutí sektářských konfliktů na Blízkém východě, sedminásobný nárůst džihádistického teroru jen v prvním roce po napadení Iráku, plodná půda pro vznik prvního teroristického státu na světě – Islámského státu/Daeš apod.).

Chceme-li v plné šíři a hloubce pochopit drastické dopady, jež doprovázejí americké vojenské aktivity po celém světě, nesmíme opomíjet ty, jež se odehrávají v Africe, která nyní čelí vážné destabilizaci. Zatímco se nepříliš zevrubná mediální a politická pozornost, ba bylo by na místě spíše uvést, že chatrné mediální a politické pokrytí, týkající se amerických vojenských operací, soustřeďuje především na sever Afriky a Blízký východ obecně, černý kontinent zůstává tradičně upozaděn.

Četné stopy Pentagonu na černém kontinentu

Spojené státy začaly signifikantně posilovat svou vojenskou přítomnost v Africe v roce 2007 s cílem provádět „protiteroristické operace“, počítaje v to i vojenská cvičení s africkými partnery, poté, co bylo na konci druhého volebního mandátu prezidenta George W. Bushe založeno americké armádní velitelství pro Afriku (AFRICOM). AFRICOM řídí americké vojenské aktivity, včetně těch tajných, a to v 53 afrických zemích kromě Egypta, který spadá pod Centrální velitelství Spojených států (CENTCOM). Tento militaristický „footprint“ jde jako v jiných regionech světa ruku v ruce se zájmy Bílého domu a samozřejmě se zájmy velkých amerických korporací. Ve skutečnosti se stopy Pentagonu postupem času nevyhnuly žádné africké zemi vyjma dvou států – Zimbabwe a Eritrey. V současné době se „sídlo“ AFRICOMu nachází v malém africkém státě Džibuti, neboť ostatní africké země, včetně řady amerických spojenců, rezolutně odmítly, aby bylo vybudováno na jejich území.

Jak vedle jiných pozorovatelů přesvědčivě dokazuje v českých mediálních luzích a hájích téměř neznámý americký investigativní žurnalista Nick Turse, před zahájením válečné kruciáty proti terorismu administrativou prezidenta George W. Bushe na podzim roku 2001, již umně převzal a modifikoval prezident Barack Obama, v Africe nebezpečí džihádistického teroru de facto neexistovalo.

674 vojenských operací za rok

Hovoříme-li o destabilizaci černého kontinentu Spojenými státy, nelze samozřejmě opomenout invazi do Libye v roce 2011, kterou Washington provedl s pomocí dvou tradičních imperiálních velmocí – Francie a Velké Británie – jež se lvím dílem hrozivě podepsala na destrukci nejen samotné Libye, ale i sousedních zemí, potažmo celého Magrebu. Region byl doslova zaplaven neuvěřitelným množstvím zbraní z arzenálů NATO, které byly primárně určeny pro takzvané rebely bojující s libyjským lídrem Kaddáfím a jeho vojsky. Poté, co byl Kaddáfí násilně svržen a usmrcen, se tento vojenský materiál doslova vytratil a záhy se objevil v různých koutech černého kontinentu.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniel Veselý

Miroslava Němcová byl položen dotaz

ODS

Dobrý den, vždy jsem ODS považovala za pragmatickou stranu. Bohužel v poslední době mám čím dál víc pocit, že se stáváte populistickou stranou. Viz třeba slib Fialy o tom, jak budeme mít za 5 let platy jako v Německu nebo to jeho video s Nuttelou. Můj dotaz zní. Opravdu chcete dělat takovou populist...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…