Jako přihlouplý film, uvedla ČT kauzu Barták. A diskuse začala

12.11.2010 22:54 | Zprávy

Šance na reálné došetření korupční kauzy někdejšího ministra obrany a současného poradce ministerstva financí Martina Bartáka je podle odborníků mizivá.

 Jako přihlouplý film, uvedla ČT kauzu Barták. A diskuse začala

Komentátor časopisu Respekt Jaroslav Spurný v pátečních Událostech, komentářích uvedl, že na první pohled se korupční skandál jeví přihlouple, jak ostatně prohlásil i moderátor pořadu Martin Veselovský, kterému celá situace připomíná "přihlouplý film".

Policie těžko něco zjistí

Bývalý velvyslanec Spojených států v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss Mladé frontě Dnes řekl, že v únoru 2008 po něm chtěl tehdejší náměstek ministryně obrany a současný náměstek ministra financí Martin Barták miliony dolarů za to, aby Tatra už neměla problémy s armádní zakázkou. K nabídce mělo dojít během diplomatické recepce, které se oba muži účastnili.

Spurný dodal, že William J. Cabaniss, který vznesl obvinění, je velice důvěryhodnou osobou, policie a případně i soud by jeho tvrzení neměli brát na lehkou váhu.

Trošku odlišně se k situaci postavil bývalý policejní vyšetřovatel Václav Láska, který v současné době působí ve službách Transparency International. „Tady není pro práci policie žádný prostor," upozornil na fakt, že údajný úplatek neproběhl, neexistují tedy žádné věcné důkazy. „Je to o ochotě lidí, kteří něco ví, aby hovořili," naznačil, kudy by se případné šetření mohlo ubírat.

Cabaniss možná pomáhá Vondrovi

S tím souhlasil i Spurný, který ale upozornil, že nynější ministr obrany Alexandr Vondra, který se snaží s korupcí na obraně zatočit, má velmi blízko ke zmíněnému exvelvyslanci Cabanissovi, oba se znají z dob Vondrova působení v USA. Je tedy dost dobře možné, že se Cabaniss svým svědectvím snaží pomoci Vondrovi proti ministru financí Miroslavu Kalouskovi, který naopak drží nad Bartákem ochrannou ruku.

Láska rovněž zmínil další aspekt vyšetřování, jde o ostře sledovanou politickou kauzu, lze tedy prý očekávat, že na vyšetřovatele bude vyvíjen nátlak. „Pokud se nezlomí, tak často i odcházejí do civilu, to není neobvyklé," řekl skepticky Láska.

Nicméně jistou nadějí by mohlo být, že soud může případného korupčníka odsoudit jen na základě svědecké výpovědi, pokud je svědek mimořádně důvěryhodný a vážený.

Čtěte také:

Válka mezi Nečasem a Kalouskem. Místo granátů tiskové zprávy

Bojovník s korupcí: Barták hraje na jistotu, policie nemá šanci

Foto: vlada.cz 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

11:12 Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

Konec klimatickým závazkům pro Českou republiku? Poté, co USA odstupují od Pařížské klimatické dohod…