"Domácnost za potraviny v loňském roce zaplatila jen o deset procent více než v roce 2005. Ale za zdraví zaplatí za stejné období o skoro osmačtyřicet procent více. Je jasné, že sociálně slabší domácnosti budou mít obrovské problémy," konstatoval ve středu pro naši redakci profesor, sociolog a publicista Jan Keller.
K TÉMATU:
Tentýž den vydala agentura STEM průzkum, podle něhož se dvě třetiny občanů domnívají, že v České republice panuje silné napětí mezi bohatými a chudými. Stejně velká část Čechů vnímá silné napětí mezi vedením podniků a organizací a jejich zaměstnanci. "Ano, opravdu lidé začínají pociťovat dopady špatných politických rozhodnutí. Nálady ve společnosti jsou proto velmi vyhrocené a bouřlivé. Lidé svoji chudobu pociťují stále častěji. Navíc vědí, že pokud by prošly připravované vládní reformy, znamenalo by to další prohloubení propasti mezi chudými a bohatými. To nemůžeme dopustit, aby většina Čechů byla zahnána za hranici chudoby, proto je zřejmé, že protesty budou zesilovat a pokračovat," řekl ParlamentnímListům.cz šéf odborů KOVO Josef Středula.
- TÉMA: Stravenky
Není důvod se bát?
Ve čtvrtek pak do redakce dorazilo oficiální stanovisko ministra financí a zároveň 1. místopředsedy TOP09 Miroslava Kalouska. Ten se ve svém textu snaží zmírnit dopady rostoucích obav z nedostatku peněžních prostředků mnoha rodin. Ty jsou mimo jiné spojeny také se zvyšováním DPH. Od roku 2012 by se měla snížená sazba DPH, která je nyní na 10 procentech, zvednout až na 17 procent.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Tomáš A. Nový