A máme to tady. Střet civilizací v plné parádě! Zkušený novinář o hrůzách z Francie a opakování historie

10.01.2015 13:40 | Zprávy

TÝDEN V MÉDIÍCH Střetem civilizací, a nikoli jen útokem na nějakou svobodu slova, jak se hojně ve sdělovacích prostředcích objevuje, označuje Petr Žantovský hrůzný masakr, k němuž došlo v uplynulých dnech v Paříži. Vysvětluje si to tím, že politici i novináři jsou tím zaskočeni, protože nás léta uklidňovali, že muslimský problém je menší, než si myslíme. Poukazuje i na protiislámské protesty v Německu, na nichž se objevila hesla připomínající tamní třicátá léta.

A máme to tady. Střet civilizací v plné parádě! Zkušený novinář o hrůzách z Francie a opakování historie
Foto: repro CNN, tan
Popisek: Nejméně 12 mrtvých zůstalo po útoku na satirický magazín Charlie Hebdo v Paříži

Teroristický čin v pařížském sídle redakce časopisu Charlie Hebdo byl v uplynulém týdnu hlavní událostí, o níž referovaly sdělovací prostředky. „Ona je samozřejmě nejen tragická, ale také příznačná pro to, co se děje kolem nás ve světě, co jsme dlouhodobě podceňovali, vůči čemu jsme dlouhodobě zaujímali postoj, kde se mísila přehnaná politická korektnost a obava nazvat věci pravými jmény, nazvat terorismus terorismem a zločin zločinem. A tohle je důsledkem našeho dlouholetého snažení,“ uvádí pro ParlamentníListy.cz mediální analytik Petr Žantovský.

Zastává stejný názor jako francouzský politolog a historik Jacques Rupnik, jenž masakr v Paříži v reakci pro Českou televizi označil za útok na naši civilizaci. „Odvolával se přitom na Huntingtonovu knihu Střet civilizací. V Paříži totiž došlo přesně k tomu, co Samuel Huntington předvídal už před nějakými patnácti nebo dvaceti lety. A bohužel máme to tady v plné parádě, abych tak řekl,“ konstatuje Petr Žantovský, jehož vyděsilo, jak velké množství reakcí na útok proti redakci satirického časopisu se koncentruje na pojem svoboda slova, přestože jde jen o malou výseč toho, co se v Paříži stalo.

Ztrivializovat celý problém na svobodu slova je velmi nebezpečné

Při hrůzném masakru šlo skutečně o tragický konflikt civilizačního a kulturního nesouladu a zúžit to na problém svobody slova považuje proto za velice nezodpovědné. „První, kdo to vyslovil, byl François Hollande. Už když to řekl, tak se o mě pokoušely mrákoty, protože takhle ztrivializovat celý ten fatální a pro lidstvo v tuto chvíli tak důležitý a klíčový problém je velice nebezpečné. Není úplně jasné, proč to francouzský prezident dělá,“ konstatuje mediální odborník, i když si je vědom toho, že pojem svoboda slova má ve Francii zcela jiný význam než u nás.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jiří Hroník

Martin Exner byl položen dotaz

K čemu ta pomoc Ukrajině je?

Netvrdím, že má pomoc skončit, ale válka ano. A co třeba ČR nebo Evropa dosud udělala pro její ukončení? Nebo to se sází jen na to, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat a ta Rusko vojensky porazí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Matka studenta zavražděného Kozákem zničila Wollnerův článek o Lence Šimůnkové

14:54 Matka studenta zavražděného Kozákem zničila Wollnerův článek o Lence Šimůnkové

Lenka Šimůnková prý mohla být zmanipulovaná a psychicky zneužitá. Tvrdí to bývalý novinář ČT Marek W…