Láska na úvod besedy, kterou v kavárně Sádrový ježek uspořádala ostravská organizace Strany zelených, hovořil o dnešních největších rizicích pro Evropu. Za velké nebezpečí považuje současné putinovské Rusko. Vadí mu styl politiky nynějšího ruského prezidenta. Obává se proto, že v pobaltských zemích vzhledem k tamní početné ruské minoritě může dojít na podobný scénář jako na Ukrajině. Jak ale asi třicítce posluchačů kavárny připomněl, zároveň jde o země, které jsou součástí NATO, takže jakákoliv agrese bude vždy na hraně aktivizace článku 5 Severoatlantické smlouvy, podle kterého ozbrojený útok proti jedné nebo více zemím NATO bude považován za útok proti všem.
Kdo je uprchlík a kdo migrant
Dalším velkým nebezpečím, kterému Evropa v současnosti čelí, je migrační vlna. „Jinak vnímám uprchlíka a jinak migranta. Migrant je ten, kdo se dal pohybu na základě toho, že hledá lepší život. Uprchlík je ten, kdo se dal do pohybu, protože v zemi svého původu nemůže žít, jelikož mu tam hrozí smrt, odvedení dětí do války. Prostě utíká před nesnesitelnou situací. Základním pilířem Evropy je solidarita a v rámci ní musíme být uprchlíkům schopni pomoci. Musíme to ale zároveň udělat tak, aby to jednotlivé členské státy nebo evropské hodnoty nerozbilo,“ uvedl.
Podle něj je Evropa schopna pojmout a integrovat desetitisíce či statisíce uprchlíků, horší je to s migranty, kterých jsou miliony, a to už dle Lásky Evropa není schopna zvládnout. Problém vidí také v adaptaci těch, kteří si prošli válečným konfliktem. „Vyprávět by o tom mohly severské státy, zejména Švédsko, které hojně přijalo uprchlíky z Jugoslávské války a ne úplně to zvládlo. Válka každého poznamená, zničí morální žebříčky a oni přijali uprchlíky bez toho, aniž by na ně kladli jakékoliv nároky, aby se naučili místní jazyk. Očekávalo se, že se přizpůsobí tamní většinové společnosti a nestalo se tak. Uprchlíci si tam udrželi své skupiny a hodnoty, které si nastavili během válečného konfliktu a teď s tím jsou velké problémy,“ řekl s tím, že tedy uprchlíkům je třeba pomoci, ale způsobem, který bude prospěšný nejen pro ně, ale i pro nás. Doplnil, že evropská populace vymírá a uprchlíci jsou tak jakousi nadějí zabránit dalšímu zestárnutí a úbytku obyvatelstva.
K diskusi je také s touto krizí související vnitřní nastavení pravidel o spolupráci mezi jednotlivými členskými státy. Řecku a Itálii, jakožto hraničním zemím, které čelí náporu uprchlíků, bychom měli být podle Lásky schopni pomoci. Připustil však, že právě tyto země na ochranu svých hranic moc prostředků nevydávají.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Petr Kupka