Duchovní pravoslavné církve se bojí o svá místa. Jejich nadřízení je drží v šachu

28.06.2013 12:48 | Zprávy

Duchovní pravoslavné církve nyní prožívají období strachu. Většina z nich patří mezi ukrajinskou menšinu a na základě jejich pracovního poměru v církvi mají v ČR povolení k pobytu. Právě toho chce využít současné vedení církve s cílem zajistit si jejich poslušnost při volbě nového pražského arcibiskupa. Neuposlechnou-li, přijdou o práci a budou muset zpět na Ukrajinu.

Duchovní pravoslavné církve se bojí o svá místa. Jejich nadřízení je drží v šachu
Foto: red
Popisek: Zleva arcibiskup Juraj, uprostřed Marek Krupica a vedle něj Jaroslav Šuvarský

Pravoslavná církev je v současné době bez pražského arcibiskupa a metropolity českých zemí a Slovenska. Někdejší hlava místního pravoslaví vladyka Kryštof totiž 12. dubna odstoupil poté, co byl v TV Nova, Blesku a dalších médiích křivě obviněn z toho, že má několik milenek a s nimi děti. Rezignoval podle svých slov pro jednotu církve. Ačkoliv byla obvinění proti němu pár dní po jeho rezignaci samotnými svědky odvolána, vladyka Kryštof nebyl dosud očištěn a povolán zpět do úřadu, což může být v rozporu s církevním právem (více čtěte zde). Místo něj tak církev zastupuje olomoucko-brněnský arcibiskup Simeon do doby, než bude zvolena nová hlava církve.

Krupica prakticky jediným vládcem

Jenomže tato funkce metropolitního zástupce je pouze formální, protože funkci zákonného statutárního zástupce celé církve již několik měsíců vykonává pražský správce Marek Krupica, který sám biskupem není, ale byl do této výkonné funkce statutárního zástupce celé pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku jmenován synodem (shromáždění biskupů – pozn. red.) ihned po dubnové abdikaci vladyky Kryštofa. Krupica je tedy již několik měsíců prakticky jediným vládcem celé církve.

První pokus o zvolení nového pražského arcibiskupa ztroskotal 18. dubna v Praze. O tento post usiloval Michail Dandár, který slouží v jurisdikci ruské pravoslavné církve v Německu. Dalším kandidátem byl Marek Krupica, správce pražského arcibiskupství a statutární zástupce církve po odstoupení vladyky Kryštofa. Chystají se proto nové volby a hovoří se o tom, že mezi možnými kandidáty by se mohl objevit ambiciózní arcibiskup michalovsko-košický Juraj (českého původu, občanským jménem Rudolf Jiří Stránský – pozn. red.), nebo někdo další z přátel Marka Krupici.

Kandidátů bude ale do říjnových voleb připuštěno víc, aby snaha zvolit Juraje pražským arcibiskupem a Krupicu jeho vikářem nebyla tak nápadná. Kryštof však mezi kandidáty není, protože podle názoru synodu je stále na základě nových obvinění kanonicky nezpůsobilý. Zároveň podle synodu platí, že odstoupil dobrovolně, a tak není důvod ho do úřadu vracet.

Systematické zastrašování duchovních

Právě s cílem zvolení Juraje teď údajně počítají mnozí zástupci vedení církve. Proto si podle důvěryhodného zdroje redakce chtějí výsledek volby pojistit systematickým zastrašováním a přesvědčováním především ukrajinských duchovních, kteří disponují potřebnou dvoutřetinovou většinu hlasů pro zvolení nové hlavy církve.

„Budou objíždět fary, arciděkanáty, dokonce si budou zvát každého delegáta na eparchiální shromáždění a tam si ho zaváží k tomu, že bude muset hlasovat tak, jak oni chtějí, tedy pro Juraje. Docílit toho budou chtít buď finanční kompenzací, nebo budou ukrajinským duchovním vyhrožovat, že přijdou o práci a budou muset zpět na Ukrajinu. Ukrajinští duchovní vydělávají 12- 14 tisíc čistého, na Ukrajině by byli bez práce, mají v Česku rodiny s dětmi, takže udělají, co se jim řekne, ze strachu, že přijdou o plat a existenci,“ tvrdí náš zdroj zevnitř církve. Podle něj takovýto nátlak už začal a může trvat až do podzimu, tedy až do doby, kdy bude stoprocentní jistota, že dvě třetiny ukrajinských duchovních budou hlasovat pro Juraje, dnešního michalovsko-košického arcibiskupa.

Juraj je podezírán z homosexuality

Kandidát na pražského arcibiskupa a možného metropolitu celé pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku Juraj je ale podezírán z homosexuality. Podle světských zákonů homosexualita není trestná, ale v církevním právu založeném na tradičních kánonech to může být tak, že homosexuální osoby jsou možná vyloučeny z výkonu biskupské funkce podobně, jako jsou v pravoslavné církvi z biskupské funkce vyloučeni ženatí heterosexuální muži a všechny ženy. Homosexuální pohlavní styk je navíc církevními zákony klasifikován stejně jako hřích smilstva, tedy jako mimomanželský sex, který je obsahem vznesených obvinění proti vladyku Kryštofovi.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Kupka

Ing. Josef Bernard byl položen dotaz

Vaše ,,pomoc" živnostníkům

Jak nám má pomoci odložení plateb na pojištění, když zálohy stejně tak či tak budu muset uhradit? Paradoxně když se mi nebude v podnikání dařit, tak kde pak vzít peníze na zaplacení záloh, které jste dost zvýšili? Nemyslíte, že by bylo prospěšnější, kdybyste je nezvyšovali? Tvrdíte, že je to kvůli d...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

15:55 „Nerudová byla v maskérně ze všech nejdéle.“ To řekl a jde na kobereček

Dohru v Bruselu bude mít komentář o tom, že Danuše Nerudová strávila v maskérně před natáčením telev…