V těchto dnech se v Česku diskutuje o přijetí patnácti set uprchlíků, k němuž se dobrovolně zavázala vláda Bohuslava Sobotky. Jak ale vypadá skutečná imigrační vlna, mohou vyprávět například Srbové. Jejich země, přímo sousedící s hranicí schengenského prostoru, v těchto týdnech a měsících zažívá dosud nevídanou krizi.
Podle informací, které médiím poskytl srbský ministr práce a sociálních věcí Aleksandar Vulin, jižní srbskou hranici každý den překročí tisíc uprchlíků. Tisíc lidí každý den, nepředstavitelné číslo. Přitom zdaleka ne všem se podaří se dostat ze Srbska dále. Maďarsko sice před několika týdny započalo stavbu čtyřmetrového plotu s ostnatým drátem, než ovšem zabezpečí celou, zhruba sto osmdesát kilometrů dlouhou, hranici, potrvá to ještě několik měsíců.
Hodně nezvyklé situaci jsou proto vystaveni obyvatelé severosrbských měst a vesnic, kam uprchlíci míří a snaží se zde přejít hranice Evropské unie. Reportér ParlamentníchListů.cz se proto vypravil přímo do nejkritičtějších oblastí, aby situaci zmapoval.
Jedním z míst, které imigranti hojně vyhledávají, je asi stopadesátitisícové město Subotica na severu Srbska, jen pár kilometrů od hranice s Maďarskem. Sem uprchlíci míří v autobusech z Bělehradu a následně přesedají na regionální autobusové linky, kterými jedou do nejsevernějších vesnic. Odtud se už pěšky vydávají k hranicím a pokoušejí se dostat do Maďarska, kde požádají o azyl.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radim Panenka