Generál: Šílenci rozmlátili Libyi a zabili Saddáma. Je to špinavá práce. Bordel. Krademe i nohama. Sráči, co nechtějí bránit vlast

24.02.2016 11:31 | Zprávy

Na pravidelně pořádané přednášce v rámci cyklu „Lidé z praxe“ na Mendelově univerzitě v Brně vystoupil bývalý náčelník vojenské rozvědky Andor Šándor. V přeplněné posluchárně Provozně ekonomické fakulty přiblížil svůj pohled na témata, jako je bezpečnost ČR, migrační krize nebo tzv. Islámský stát.

Generál: Šílenci rozmlátili Libyi a zabili Saddáma. Je to špinavá práce. Bordel. Krademe i nohama. Sráči, co nechtějí bránit vlast
Foto: David Daniel
Popisek: Andor Šándor

V úvodu generál Šándor s ironií vylíčil systém a vznik českých zpravodajských služeb, když popsal vyjednávání s Václavem Klausem z doby, kdy byl premiérem. Zároveň zkritizoval současný stav, kdy je Úřad pro zahraniční styky a informace – tedy civilní rozvědka – součástí Ministerstva vnitra, což je podle Šándora „věc ve světě nevídaná“. V ironickém tónu bývalý náčelník rozvědky pokračoval, když zmínil současnou práci služeb a případ agenta Psíka, kterého údajně vojenské zpravodajství vyslalo do údolí Bikáa s tím, že se dozví údaje o českém občanovi uneseném v Libyi. Podle Šándora není příliš divu, že české zpravodajské služby vzájemně nekomunikují. „Problém je v tom, že ti, kdo si na to neustále stěžují, tedy politici, s tím nic zásadně nedělají, a přitom jsou oni jediní, kdo něco udělat může,“ řekl v Brně Andor Šándor. 

Svět zpravodajských služeb je podle Šándora velmi odlišný od normálního života a Angličané říkají, že „je to tak špinavá práce, že ji mohou dělat jenom gentlemani“. „Je to jen nadsázka, ale činnost tajných služeb vždy bude odpovídat tomu, jaká je zahraniční politika daného státu. My jako Česká republika máme tři centra zahraniční politiky, která spolu obtížně komunikují. Těžko si tedy umím představit, jak si tajné služby z těchto tří center vybírají, čí požadavky v zahraničí budou vlastně naplňovat,“ vysvětlil generál Šándor svůj pohled na problémy v komunikaci českých tajných služeb. 

Kritizoval také malou kompetentnost politiků při práci s informacemi, jež jim zpravodajské služby poskytují. „Často slyším povyk, že jsou všichni překvapení z migrace. Už v devadesátých letech jsme přitom informovali politiky, že migrace bude ovlivňovat 21. století, a to jsme samozřejmě nevěděli, že šílenci z Paříže a Londýna s podporou USA rozmlátí Libyi a sesadí jistého plukovníka Kaddáfího nebo že v roce 2003 USA svrhnou Saddáma Husajna. To, že migrace nastane, jsme věděli už jen kvůli klimatickým změnám. Proto je dnes pitoreskní slyšet, že jsou politici migrací překvapeni, a to v rámci celé Evropské unie. EU přitom tvrdí, kolik má společných politik od zahraniční přes bezpečnostní, obranu atd. Jen jednu má ale spolehlivou a fungující – a to je společná politika být překvapen a být neschopen adekvátně reagovat. Místo toho, aby se přestali zabývat, jaké má mít rozměry banán, měli se věnovat tomu, co udělat pro občany Unie, aby se cítili bezpečnější,“ zkritizoval současný stav EU Šándor. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: David Daniel

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Měl by podle vás Turek přijít o řidičák?

Podle mě ano, myslím, že kdyby se jednalo o běžného občana, už by ho neměl. On jel přeci nejen rychle, ale do toho ještě měl mobil v ruce, a to je přeci taky protizákonné. A co jako odborník na dopravu říkáte na to, že podle Turka by se rychlost na dálnicích měla zvýšit?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Matka studenta zavražděného Kozákem zničila Wollnerův článek o Lence Šimůnkové

14:54 Matka studenta zavražděného Kozákem zničila Wollnerův článek o Lence Šimůnkové

Lenka Šimůnková prý mohla být zmanipulovaná a psychicky zneužitá. Tvrdí to bývalý novinář ČT Marek W…