Jak se pakovali ódéesáci na obraně. Jde o stamiliony

06.01.2014 17:00 | Zprávy

V lednu 2007 nastoupil na Ministerstvo obrany tým ministryně Parkanové s dnes již „proslulými“ náměstky Martinem Bartákem a Jaroslavem Kopřivou. Ihned v následujícím měsíci ministryně oznámila, že v době před jejím nástupem docházelo na ministerstvu ke značným manipulacím s veřejnými zakázkami a na základě tohoto zjištění podle jejích slov bylo třeba celý systém zadávání veřejných zakázek úplně změnit.

Jak se pakovali ódéesáci na obraně. Jde o stamiliony
Foto: red
Popisek: Exnáměstek ministra obrany Michael Hrbata

O systém, který nově nastavili na ministerstvu paní Parkanová společně s náměstky Bartákem a Kopřivou (kterému jeho činnost vynesla přezdívku Jarda miliarda), se média i orgány činné v trestním řízení, jak všeobecně známo, zajímají dodnes.

V rámci těchto „nových pořádků“ začala značnou část stavebních zakázek na rekonstrukce a provoz vojenských objektů získávat doposud takřka neznámá vyškovská firma Staeg. Společnost s ručením omezeným Staeg, založená roku 1998, se ve veřejných zakázkách přitom začala prosazovat až od podzimu 2005, kdy získala několik zakázek od Vojenské ubytovací a stavební správy v Brně. Po několika zakázkách výhradně pro brněnskou správu z let 2005-2006 se od druhé poloviny roku 2006 z ničeho nic doslova roztrhl pytel s nejrůznějšími zakázkami pro český stát.

Doposud v tomto směru nepříliš úspěšná firma najednou realizovala pro veřejný sektor zhruba osmdesát procent celého svého obratu. Dominovaly především různé organizační složky české armády, zejména VUSS v Brně a Pardubicích.

Největší jednorázovou zakázku ale firma získala od olomoucké VUSS hned v lednu 2007. Demolici, výstavbu a rekonstrukci skladů ve Štěpánově vysoutěžila za nabídkovou cenu  343 188 745 korun. V letech 2009-2010 pak firma dostala zakázky od Správy vojenského a bytového fondu, kdy celkový objem objednaných služeb činil 566 037 911 korun. Mimo armádu bylo významnou zakázkou především navýšení ohradní zdi pro plzeňskou věznici. Zakázka od vězeňské správy byla v objemu 35 577 490 korun. 

Na řadě jejích stavebních zakázek spolupracovala firma PAREA. Byla například subdodavatelem při plynofikaci areálu vyškovských kasáren, zakázce za více než 257 milionů. Společnost PAREA byla založena v roce 2001 se sídlem ve Vyškově a jedním z jejích dvou jednatelů byl již od počátku jistý Michael Hrbata.

Říkali mu „Hrobata“

Ten zažil v životě ledacos. Jak ParlamentníListy.cz jako první informovaly, již v roce 1989 byl jako student vojenské vysoké školy stíhán policií kvůli dopravní nehodě. V roce 1994, jako čerstvý absolvent, byl hned dvakrát vyšetřován policií pro trestný čin loupeže. Kvůli tomu dokonce skončil ve vyšetřovací vazbě. 

"Hrbata měl přepadnout benzinovou pumpu, ale tvrdošíjně se odmítal přiznat, ačkoliv byl opakovaně usvědčován důkazy, dokonce přes provedené konfrontace a rekognici. Proto skončil ve vazbě. Mezitím, co seděl, se mu dokonce i narodilo dítě," sdělil ParlamentnímListům.cz zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Později se však Michael Hrbata stal významným členem ODS ve Vyškově. Velmi se mu dařilo zejména v roce 2006, kdy se na podzim dostal do městského zastupitelstva a ještě předtím byl z pátého místa jihomoravské kandidátky zvolen poslancem.

Ve sněmovně se stal expertem hlavně na problematiku obrany, která odpovídala jeho vzdělání na vojenské vysoké škole. Po volbách byl (ač poslanecký nováček) zvolen místopředsedou výboru pro obranu a v roce 2008 byl navíc zvolen do výboru pro bezpečnost.

V roce 2010 se pokoušel poslanecký mandát obhájit, ale ze sedmého místa kandidátky již neprošel. Litovat ovšem nemusel, neboť vzápětí dostal nabídku dělat náměstka novému ministru obrany, kterého nominovala jeho mateřská ODS.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jakub Vosáhlo

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Výměna manželek

Myslíte, že je problém v pořadu? A co třeba sociální sítě, kam rodiče často dávají fotky svých dětí bez jejich souhlasu? Nebo třeba videa, která s nimi točí a dávají na internet? To nemyslíte, že je třeba řešit spíš, než jeden pořad?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…