Demonstrace v některých městech východních oblastí Ukrajiny nejsou zdaleka tak početné jako v Sevastopolu, Simferopolu a jinde na Krymu. Do jaké míry se dá mluvit o spontánnosti, nebo z druhé strany o možnosti provokace ze strany Ruska?
Máte pravdu v tom, že v neděli v milionovém Doněcku demonstrovalo před budovou regionální správy jen asi patnáct set lidí. Část z nich poté pronikla dovnitř a vyhlásila „Doněckou lidovou republiku“, která pak požádala Putina o vyslání „mírotvorců“. Na pohled to byla vcelku kabaretní záležitost. Nicméně podobné akce se od neděle odehrály i v Lugansku a Charkově a davů na náměstích přece jen přibývá. „Kyjev“ nejspíš situaci považuje opravdu za kritickou, když takřka celé jeho vedení včetně Julije Tymošenko odjelo na východ země, aby se pokusilo dostat vše pod kontrolu. (Nacionalisté v Kyjevě mezitím obsadili budovu Nejvyššího soudu, a tak „vláda“ nejspíš ani neví, kam dřív skočit.)
Co se týče možné provokace ze strany Ruska, myslím si, že i když se Kreml tváří bohorovně, anexí Krymu si už na mezinárodní scéně nadělal dost problémů na to, aby chtěl ovládnout další ukrajinské regiony. Tím spíš, že je fyzicky vlastně k ničemu nepotřebuje. Samozřejmě ale může jít o formu nátlaku na Kyjev, aby budoucí ústava Ukrajiny pojímala stát jako volnou federaci s co nejvyšší mírou autonomie pro jednotlivé regiony. Takový požadavek Kreml v posledních týdnech opakoval několikrát.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Radim Panenka