O oslabování parlamentní demokracie hovořil před nedávnem v Liberci předseda ODS a bývalý rektor Masarykovy univerzity v Brně Petr Fiala na diskuzi, kde byl jako jediný zástupce médií přítomen i redaktor ParlamentnichListů.cz. Jednou z příčin, která vede k tomuto trendu, je podle něj kriminalizace politiky. „Najednou politické jednání může být kriminalizováno. Ale ne na základě toho, že děláte něco špatně. Ale že jednáte, jak vám velí vaše svědomí, zdravý rozum a podklady, které máte. Jste třeba starosta, dostanete jednoznačné doporučení úředníků, právní stanoviska, necháte věc prohlasovat v radě a v zastupitelstvu. Všechno je v pořádku,“ uvedl.
Za dva roky ale podle zkušeností předsedy ODS někdo přijde a řekne - mohl jste to udělat jinak, levněji, dopustil jste se trestného činu. „To je přece šílené. Lidé si neuvědomují důsledky,“ domníval se. Když se kriminalizace týká ministrů či starostů velkých měst, všichni podle Fialy zatleskají. „Určitě něco ukradli, přejme jim to, říkají. Ale začíná se to dotýkat i starostů malých obcí i lidí ve veřejných funkcích. Na tomto principu můžete za chvíli kriminalizovat i ředitele školy. Prostě kohokoli,“ mínil Fiala.
„Jestliže žehráme, že do politiky nejdou kvalitní lidé, ptám se, kdo bude chtít dělat jakoukoliv vedoucí funkci, bude-li tohle pokračovat. Dnes to dělají často nadšení lidé, zítra to budou chtít dělat jen blázni. Protože kdokoliv a kdykoliv vás bude moci zpochybnit,“ zaznamenal Fialova slova redaktor ParlamentnichListů.cz.
Stát, kde se nedá nic dělat. Ani dobrá politika
„Ve společnosti je strašně důležité, aby když chcete jednat správně, jste věděli jak. Tomu mají odpovídat zákony a právní systém. Má být srozumitelný, jasný a odpovídat obecné představě spravedlnosti. Ale když jste v nějaké vedoucí funkci, často nevíte, co je správně. Proti sobě stojí chaotická změť zákonů a ještě právo různého výkladu kontrolních orgánů. S touto situací se nemůžeme smířit,“ burcoval Fiala na akci, na kterou přišli převážně členové a příznivci ODS.
A uvedl příklad ze své rektorské praxe. „Naše Masarykova univerzita nějak v projektech účtovala DPH a vedlejší univerzita tak činila jiným způsobem na základě odlišné interpretace zákona. Obojí nemohlo být správně. Obrátili jsme se proto na Ministerstvo financí, aby nám poradilo,“ sdělil Fiala. Ministerstvo odpovědělo šalamounsky. „Postup zvolený Masarykovou univerzitou je pravděpodobně v souladu se zákonem, ale i počínání Vysokého účení technického by mohlo být v souladu se zákonem. Jak to je správně rozhodne soud,“ prozradil bývalý rektor. „To je stát, kde se nedá nic dělat. Ani dobrá politika. Musí nás to zneklidňovat a je třeba to změnit. Nebo se za pár let probudíme v zemi, kde se nám bude špatně žít,“ konstatoval předseda ODS.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban