Z přípisu olomouckého vrchního žalobce Ivo Ištvana k Ústavnímu soudu ze září 2013 vyplývá, že někdejší pravá ruka premiéra Nečase Jana Nagyová (dnes manželka Jana Nečasová) Hájka tlačila na místo do policejního Útvaru zvláštních činností. Tedy na místo, kde se sbíhají policejní odposlechy telefonních hovorů. Spekulace o tom, že měl Hájek nahradit někdejšího šéfa této instituce Tomáše Almera, a proč na tom měl mít údajně zájem i generální ředitel ČEZ Daniel Beneš, proto výrazně posílily. Hájka provází léta kontroverzní pověst, mimo jiné, že byl v kontaktu s lidmi i na „druhé straně“, než jsou orgány činné v trestním řízení.
„Dále bylo zjištěno, že Ivo Rittig je minimálně od března 2012 v kontaktu s policistou JUDr. Stanislavem Hájkem. Následně z odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu vyplynulo, že Mgr. Jana Nagyová u tehdejšího předsedy vlády RNDr. Petra Nečase výrazným způsobem usilovala o to, aby JUDr. Stanislav Hájek byl jmenován ředitelem Útvaru zvláštních činností služby kriminální policie a vyšetřování. Tento útvar mimo jiné pro ostatní útvary Policie České republiky zajišťuje provádění odposlechu a záznamu telekomunikačního provozu, jakož i v některých případech sledování osob a věcí,“ stojí v dokumentu odeslaném Ivo Ištvanem na Ústavní soud. „Z těchto důvodů má tedy k dispozici veškeré údaje, ve vztahu ke kterým osobám a telefonním stanicím je odposlech a záznam telekomunikačního provozu prováděn, v jaké době a jaké jsou jeho výsledky, a dále i údaje o sledování osob a věcí, prováděných tímto útvarem. Zjištěné skutečnosti potvrdily předchozí poznatky o „ženě z okolí předsedy vlády, která má vliv na obsazování funkcí v orgánech státu“.
Stanislav Hájek byl problematickou osobou zmiňovaného útvaru už v minulosti, minimálně jednou se o něj zajímala policejní inspekce. Po provalení jeho ambicí a lobbingu za jmenování do funkce ředitele útvaru v roce 2013 se pak řešila jeho bezpečnostní prověrka a Hájek byl posléze přeřazen do liberecké policie. Nakonec o prověrku přišel a v policii definitivně skončil.
Spojenectví redaktora Přibila a dnes už bývalého policisty ale mohlo podle několika zdrojů ParlamentníchListů.cz trvat delší dobu. Přibil totiž ještě v předchozím pracovišti (v časopise Týden), připravoval článek, týkající se vedení Útvaru zvláštních činností, který pro něj nevyzníval pozitivně. Materiál podobného znění se nakonec objevil v Mladé frontě Dnes v lednu roku 2015. Přibil v článku s titulkem: „Bývalý šéf odposlechů: Prostě tam jezdím parkovat“ popisuje, že bývalý vedoucí útvaru Tomáš Almer navštěvuje své bývalé pracoviště i po svém odchodu do civilu. Dále v materiálu také stojí, že měl útvar nakoupit nepotřebné zařízení, na což mělo údajně upozornit deset zaměstnanců této policejní složky. Almer v tomto rozhovoru s Přibilem označil zmiňované informace za nedůstojné kecy.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jaroslav Šťastný