Strana svobodných občanů by chtěla v případě svého volebního úspěchu iniciovat referendum o setrvání ČR v Evropské unii. Její vedení je totiž skálopevně přesvědčeno, že České republice členství v EU dost zásadně škodí. „My nechceme, a máme to i ve svém programu, aby jakákoliv státní či politická instituce řídila kroky našich občanů, držela je za ručičku, vodila je podle svých zájmů a vytahovala jim zároveň z kapes peníze formou různých daní, které pak nesmyslně přerozděluje. Gigantickým molochem je v tomto smyslu Evropská unie, jež vůbec neumí reagovat na současné závažné problémy. To bylo vidět při dluhové i migrační krizi, kdy navíc vydávala naprosto chybná rozhodnutí. Namísto toho, aby pomáhala některým státům s ochranou jejich hranice, tak vytvořila bezpečnostní agenturu Frontex, jejíž plavidla i nyní připlouvají až k libyjským břehům, sbírají tam uprchlíky a vozí je do Evropy. Já mám jako europoslanec právo interpelovat Evropskou komisi (EK), takže jsem se zeptal, proč tímto nešťastným způsobem importujeme migranty na „starý kontinent“.
Napřed mi úředníci z EK odepsali, ať nahradím nevhodné slovo importovat termínem sbírat, což jsem udělal, ale dodnes, za půl roku, jsem od nich nedostal odpověď, i když mají povinnost reagovat do 6 týdnů. Oni si tam prostě dělají, co chtějí,“ konstatoval šéf Svobodných. Podle něj je právě nedávný Brexit dobrým příkladem toho, jak bychom se mohli zachovat. „My vůbec nejsme proti jakékoliv spolupráci evropských států, ale chceme, aby se země svobodně domlouvaly bez řady hloupých restriktivních opatření, která EU zavádí do všech sfér našeho života. Pokud si Němci a Italové chtějí vozit a přijímat uprchlíky, tak ať to dělají, ale ať k tomu nenutí další země. Svobodné kontakty a dohody jednotlivých států, které nejprve zváží, jestli to bude pro ně výhodné, mohou přece dále existovat v řadě oblastí – ve školství, samozřejmě i v obchodu a podobně. Britové tak chtějí opět vstoupit do EFTA, což je Evropské sdružení volného obchodu, které na rozdíl od EU nemá gigantický byrokratický aparát, jenž stále vydává nesmyslné směrnice a nařízení,“ vysvětloval europoslanec Mach.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán