Jak ParlamentníListy.cz již v minulosti informovaly, tato aplikace byla spuštěná 21. prosince 2012, jmenuje se Haerth.net. U jejího zrodu stál buddhista Libor Malý, bývalý majitel společnosti LMC, která provozovala největší internetové pracovní portály v Česku – Jobs.cz a Práce.cz (společnost před více než rokem prodal bezmála za miliardu korun).
To, že by však konkrétně mělo jít o přelom mezi světem, jak ho známe nyní – tedy světem peněz, bank i platebních karet a světem, z kterého by peníze zcela vymizely, však samotný Libor Malý uvádí na pravou míru. „Ta myšlenka by byla krásná, ale naše ambice jsou v tuto chvíli takové, že spíše než o zavádění praktik světa bez peněz, jde o paralelní systém spolu s tím současným. Měl by pomáhat lidem, třeba i dlouhodobě nezaměstnaným, v tom, aby se necítili zbyteční,“ řekl Libor Malý ParlamentnímListům.cz.
Tak trochu vylepšený výměnný obchod? Ne, jsou v tom rozdíly...
Možná tedy, že zjednodušeně může laik pochopit nápad jako dobře známý výměnný obchod. Ani to však prý není zcela přesné.
„Někdo, kdo je nezaměstnaný, dostane od státu nějakou podporu v nezaměstnanosti, a tím pádem si může zaplatit díky státu elektřinu, potravu, dopravu… ale nemá co dělat… tedy pokud nedělá někde na černo, ale to je věc jiná. Bylo by přece proto dobré, kdyby ten člověk mohl dělat to, co ho baví, co má rád. K tomu potřebuje najít někoho, kdo to od něj bude chtít. Babička třeba peče buchty a je hrozně ráda, když si je od ní někdo vezme – pak se cítí užitečná. A na stejném principu si myslím, že by společnost mohla fungovat. Je to vlastně založené na tom, že děláte něco, co vás samotného naplňuje. Takový řetězec darů, nikoli ale směna. Vy něco uděláte, ale když to nemáte komu dát, tak vás deprimuje to, že to děláte zbytečně. Když se najde někdo, kdo to vezme, udělá vám radost, a tím pádem vám dá pocit, že jste užitečný… Vede to k tomu, že můžete být obklopen lidmi, pro které vy jste důležitý, protože jste pro ně užitečný. Ty lidi vás za to mají rádi a když něco potřebujete vy, ti lidé udělají maximum pro to, aby vám to sehnali,“ popsal základní myšlenku fungování nového (možná i společenského?) systému Libor Malý. Podle něj by to bylo lékem i na stále stoupající nezaměstnanost.
Úřady příliš lidem nepomáhají, přichází doba alternativních trhů práce?
Zatímco jméno Libora Malého bylo s oficiálním trhem práce na internetu v Česku známým pojmem, jisté je, že nápady v podobném duchu přicházejí i od dosud zcela neznámých lidí. Ti všichni se snaží totiž pomáhat s neustále rostoucí nezaměstnaností, která se počátkem tohoto roku dostala v naší zemi k rekordní výši. A tak ParlamentníListy.cz nedávno přinesly informace o mladém muži z Mostecka, který pro nezaměstnané vytvořil na facebooku stránky s „jeho“ nabídkou úřadů práce, která je aktuálně doplňována. Navíc jsou díky ní lidé ihned v kontaktu – tedy jak ti, co práci hledají, tak ti, co nabízejí. Autor nápadu, Pavel Kevin Mertin, redakci přiznal, že některé pracovní svazky se již podařilo uzavřít (jeho projekt funguje od 1. února), dobré zprávy o výsledku snažení se dají sledovat i online právě na stránkách Úřadu práce PKM, jak jsou pojmenované.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová