"Považuji za nefér, když někdo dává na stejnou úroveň prasečí hlavu a agresivní útok. Ne, že bych chtěl hájit prasečí hlavy u mešit, ale to je výtržnost. Když čtete literaturu z raného 20. století, kde se dozvídáte, co dělali tehdejší volnomyšlenkáři katolíkům, šlo o provokace naprosto stejného typu. Může nám to připadat dnes nevhodné, ale nebýt nich, tak bychom dnes měli zcela jiný přístup k náboženství, než máme. Možná je i drsnější humor trochu nutný," uvedl v obsáhlém rozhovoru pro ParlamentníListy.cz Martin Konvička, vedoucí iniciativy Islám v ČR nechceme.
- Celý rozhovor s Martinem Konvičkou ZDE,
Na jeho slova v komentáři reaguje religionista David Václavík :
Po měsíci silné mediální masáže začíná být český čtenář, o českém divákovi nemluvě, poněkud unavený z neustálých přestřelek mezi odpůrci a obhájci islámu. Je možná unavený, ale to neznamená, že ho daný problém už nezajímá, nebo snad, že se v něm začal konečně orientovat. Spíše naopak, jako kdyby ve vášnivých diskuzích zanikly mnohé podstatné věci, protože se obě diskutující (tedy spíše překřikující se) strany stále více zabetonovávaly ve svých názorech a postojích. Osud tváře českých islamofobů, Martina Konvičky, jsou toho dobrým příkladem. Tento, podle mnoha svých kolegů nadaný a schopný biolog, se ukázal být v posledních týdnech stejně schopným a nadaným táborovým řečníkem a populistou, kterého jedni oslavují za odvahu a druzí zatracují za rozdmýchávání nenávisti. Kdo je ale vlastně Martin Konvička a v čem spočívá jeho dosavadní přinejmenším mediální úspěch?
Poprvé o sobě dal výrazněji vědět před více než rokem, když se dostal do ostrého střetu na Facebooku s jednou z nemnoha českých vyznavaček islámu. Jeho polemika nezaujala vybroušenými argumenty či hlubokou znalostí kritizované problematiky, ale razancí a tvrdostí, která přecházela až do vulgarismů, s nimiž začal pojmenovávat obavy části české populace. Jeho facebookové statusy by zřejmě zapadly mezi narůstajícím počtem islamofobních vystoupení, kdyby nedošlo ke koincidenci několika faktorů.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá