Šéfpodnikatel varuje: Za Bakalovým OKD tiká časovaná bomba. Ohrozí region!

21.09.2013 5:56 | Zprávy

Skutečně schopný podnikatel si v době, kdy jeho podniky vytváří zisky, nechává něco na horší časy a vytváří si takzvaný rezervní fond. To řekl k problémům kolem nerentabilní těžby černého uhlí, která povede k propouštění tisíců horníků z Dolu Paskov na Frýdecko-Místecku, prezident Miloš Zeman. Naznačil tak, že zodpovědnost za osud dolu a jeho zaměstnanců nenese stát, ale firma a její vlastníci. Co na tato slova říkají sami podnikatelé? Připravili se v dobrých dobách na zlé časy?

Šéfpodnikatel varuje: Za Bakalovým OKD tiká časovaná bomba. Ohrozí region!
Foto: Hans Štembera
Popisek: Uhlobaron Zdeněk Bakala

Bývalý dlouholetý šéf Hospodářské komory a exministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek také nepovažuje za dobré a možné, aby stát jakkoli finančně sanoval konkrétní podnikatelský subjekt a konkrétního podnikatele. „To je skutečně záležitost konkrétního podnikatelského subjektu,“ potvrdil ParlamentnímListům.cz. Ale současně upozorňuje, že stát nemůže po žádném podnikateli nebo podnikatelském subjektu chtít, aby dlouhodobě pracoval tak, aby vytvářel ztrátu. Drábek tak odmítá požadavky, které se objevují, aby OKD provozovalo ztrátový Důl Paskov déle než rok. „Státem řízenou ekonomiku už jsme tu měli, někteří si to pamatujeme, a to je určitě špatná cesta,“ konstatuje Drábek. Souhlasí ovšem s názorem, že si firmy mají vytvářet rezervní fond na horší časy. „Ale rezervní fond slouží k tomu, aby případně překlenul nějaké dočasné problémy, v žádném případě není určen pro to, aby kryl perspektivně dlouhodobě ztrátové podnikání,“ upozornil Jaromír Drábek.

Kdo nepřemýšlí, když svítí sluníčko, co bude dělat, až se zatáhne, je špatný podnikatel

Podnikatelé nutnost vytváření rezervního fondu potvrzují. „Souhlasím s panem prezidentem, tomu říkáme strategický nebo operativní kontroling, každá firma musí v době, kdy se jí daří, myslet na to, co bude za rok, za dva, za tři. Pokud to nedělá, tak nepřežije. To platí pro malé i velké firmy. Pokud se nepřemýšlelo, když svítilo sluníčko, co se bude dělat, když bude zataženo, tak je to špatný podnikatelský úsudek,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz šéf Asociace malých a středních podnikatelů a živnostníků Karel Havlíček.

Ale současně připouští, že za krach firmy nemůže jen vlastník, záleží i na tuzemském nebo evropském prostředí. „Nicméně gramotný vlastník musí trochu předvídat, musí počítat s tím, co může nastat. A tato změna, která nastává, to není zpráva z posledního měsíce. S tím se dalo do určité míry počítat. A někteří vlastníci se na to připraví tak, že restrukturalizační kroky zahájí dřív. Možná kdyby je zahájili v OKD dřív, tak nejsme tam, kde jsme,“ kritizuje Havlíček společnost OKD. Co tedy podle něj mohli majitelé společnosti dělat, jak se na současnou situaci měli připravit? „To je otázka dividendové politiky, na to evidentně narážel prezident Miloš Zeman, je to otázka včasných úspor, struktury společnosti, dalších investic skupiny, to je víc faktorů,“ vysvětlil zástupce malých a středních podnikatelů.

Odstupné dvanáct platů je korektní rozloučení. Ale propuštění horníci už práci v regionu neseženou

Ale horníci neodejdou z Dolu Paskov za rok s prázdnou. Jednak část havířů může přejít do dalších dolů společnosti na Karvinsku, a ti, kteří budou propuštěni, mají dostat dvanáct měsíčních platů odstupného. Havlíček připustil, že je to korektní jednání. „Pokud někoho propustí s takovým odstupným, tak je to docela korektní. To je ještě přípustný způsob. Ale mohlo to být lepší. Problém je v tom, že když se lidi propustí, tak v regionu práci neseženou,“ podotkl.

Problém ohrozí nejen horníky z Dolu Paskov, ale i další firmy

I když zástupce podnikatelů chápe, že premiér nebo ministr financí nemůže říci nic jiného než to, že situace v OKD není věcí státu, ve finále bude muset vláda k tomuto problému zaujmout nějaké stanovisko. „Protože to je tak silná časovaná bomba, která skutečně ohrozí nejen sociální smír, ale ohrozí spoustu firem, celý region, takže vláda bude muset něco udělat. Nenalhávejme si, že neudělá, vzpomeňme si na vlády v devadesátých letech, které se vždycky střídaly na Ostravsku, a každý, kdo tam přijel, upustil tu jednu miliardu, tu dvě miliardy, tu tři, aby zachránil situaci, vždycky se tam něco hodilo,“ připomněl nepříliš vzdálené období. I když podle něj vláda dnes něco deklaruje, druhá věc je, co bude muset nakonec udělat. „Tím neříkám, že by měla zasahovat do Dolu Paskov, aby prodloužila jeho životnost, když tam nasype několik miliard. Bude muset připravit programy podpory pro nezaměstnané, bude tam muset udělat rekvalifikační kursy, bude tam muset rozhýbat ekonomiku jiným způsoben než tím, že podpoří jednu firmu,“ je přesvědčen Karel Havlíček.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

14:25 Zrušení koncertu klavírní legendy smrdí politikou. Církev žehnala Prague Pride

Tříkrálový klavírní koncert české legendy jako politická akce? Podle Českobratrské církve evangelick…