Sám Simeon je nepříjemně překvapený tím, jak pražská eparchie pod vedením ředitele Úřadu eparchiální rady Jaroslava Šuvarského, tajemnice osvětového odboru Evy Šuvarské a správce a statutárního zástupce církve Marka Krupici rozhoduje bez Simeonova vědomí.
Terorizování členů synodu
„Poslední očerňující informace na webových stránkách (www.pravoslavnacirkev.info, www.christofor.cz nebo v Parlamentních listech) a dopisech poslaných přímo na e-maily zaměstnancům pravoslavné církve, které se potom šíří různými cestami až k věřícím, nás vedly k této stížnosti a žádosti o stanovisko, dále o opatření k řešení této situace. Domníváme se, že se jedná o systematické slovní terorizování představitelů posvátného synodu a dalších aktivních členů církve, o protiústavní, nemorální a nekanonické poškozování pravoslavné církve a pravoslaví, že podněcovatelem nepravdivých útoků a anonymů je emeritní arcibiskup Kryštof, zaměstnanci MR (metropolitní rady - pozn. red.), jejich příznivci nebo lidé oklamaní jejich nepravdou,“ stojí v interním dokumentu Eparchiální rady Pražské pravoslavné eparchie a komise křesťanské etiky osvětového odboru.
„Většina věřících je tímto lhaním výmyslů pohoršena a žádá posvátný synod a eparchiální rady o stanovisko, o které by se mohli všichni slušní věřící opřít. Modlíme se za jednu svatou církev, a proto žádáme o nápravu této nedobré situace uměle vytvářené v církvi. Všichni se ptají, kdy tento hříšný a pohoršlivý stav skončí. Vladyka Kryštof měl možnost se očistit, což neučinil, a místo toho jsou očerňováni ostatní. Podle našich informací se ani v Těšově nemodlí, jak je teď jeho posláním,“ píše se dále ve stížnosti.
Že se Kryštof nemodlí? To je lež
Dobře informovaný zdroj zevnitř církve však ParlamentnímListům.cz pod podmínkou anonymity uvedl, že se v případě tvrzení, že se vladyka Kryštof v monastýru nemodlí, jedná o lež, což navíc doložil informacemi o tom, že právě s příchodem Kryštofa do Těšova se zvýšil počet bohoslužeb. Kromě toho v pravoslavné tradici platí modlení na jakémkoliv místě a také podle usnesení synodu (shromáždění biskupů) ze dne 14. května 2013 platí pro vladyku Kryštofa svoboda pohybu a možnost učit na bohoslovecké fakultě v Prešově na Slovensku. Proto skutečnost, že někdejší nejvyšší představitel pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku není některý den přítomen v Těšově v západních Čechách, není důkazem, že se nemodlí. Připomínáme, že Kryštof byl křivě obviněn v TV Nova, Blesku a dalších médiích z toho, že porušuje celibát a má 3 až 10 dětí, v důsledku čehož letos 12. dubna odstoupil. Nic z toho se dodnes nedokázalo.
Otazníky visí nad existencí etické komise
Otazníky také visí nad existencí zmíněné komise křesťanské etiky osvětového odboru. Podle několika zdrojů redakce tento orgán vůbec neexistuje. Neví o něm ani Simeon, arcibiskup olomoucko-brněnský a dočasný metropolitní zástupce do volby nového arcibiskupa a metropolity. „Nevím o této komisi a do pražských záležitostí zatím nemám možnost nijak zasáhnout, ani se o nich něco dozvědět. V Praze jednají naprosto samostatně a nepovažují za svou povinnost mě o tom informovat. Nevěděl jsem ani, že se bude konat eparchiální rada, která zasedala minulý týden beze mě, nevím, o čem rozhodovala. Takže zřejmě tu nejsou jasné některé věci, které jsou kanonicky samozřejmé. Potřebuji o tom jednat s posvátným synodem a vyjasnit kompetence a vztah pražské eparchie,“ uvedl pro ParlamentníLIsty.cz arcibiskup Simeon, který by měl schvalovat rozhodnutí Marka Krupici, jež jsou v kompetenci biskupů. Marek Krupica je totiž sice správcem pražské eparchie, ale nemá biskupské svěcení, proto podle církevních pravidel nesmí některé úkony provádět.
Krupica získal podporu navzdory podezřením
Funkce metropolitního zástupce je pouze formální, protože funkci zákonného statutárního zástupce celé církve již několik měsíců vykonává pražský správce Marek Krupica, který sám biskupem není, ale byl do této výkonné funkce statutárního zástupce celé pravoslavné církve v českých zemích a na Slovensku jmenován synodem hned po dubnové abdikaci vladyky Kryštofa. Krupica je tedy již několik měsíců prakticky jediným vládcem celé církve, protože ihned po Kryštofově abdikaci získal funkci statutárního zástupce celé církve. A právě kvůli nevyjasněným kompetencím ve vedení církve Marek Krupica jedná zřejmě v rozporu s církevním právem, když činí rozhodnutí například o odvolávání duchovních bez Simeonova souhlasu. Simeona zastupuje po dobu jeho nepřítomnosti vikář, kterým je hodonínský biskup a člen synodu Jáchym. Ale ani ten však podle olomoucko-brněnského arcibiskupa nevydal souhlas k některým činnostem Marka Krupici (více o porušování kánonů čtěte zde).
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Kupka