Minulý týden jste s očekáváním vyhlížela výsledky jednání Miloše Zemana a jeho delegace v Číně. Nuže, dohodl tam toho dost? Do jaké míry si Číňané udělali nad naší zemí pomyslnou „tečku“ s tím, že sem budou chtít v budoucnu investovat? Půjde spíše o doplnění naší ekonomiky, závislé na Západu, nebo je zde prostor pro to, aby Číňané u nás získali tak velký koláč, že procentuální poměry našeho exportu, vlastnictví podniků apod. se výrazně přemění?
Osobně to vše vidím z trochu jiného úhlu. Nejde přece o nějaké „investiční tečky“. Stejně jako neplatí, že prezident Zeman do České republiky svou návštěvou Pekingu vpustil čínské investory, jakoby k nám předtím nemohli. Čína do Evropy investuje masivně už dlouho, patří jí už spousta významných věcí, řeckými přístavy počínaje a skandinávskými automobilkami konče. Tady jde hlavně o to, že jsme se díky Zemanovi přestali chovat pokrytecky. Neboli: Prachy od nich brát, to ano, ale bavit se s nimi jako s partnery? Hanba! Fuj! Západ v téhle trapné disciplíně fakt vyniká.
A co se týče budoucích „koláčů“, mám za to, že strach bychom snad neměli mít ani tak z toho, že nás Číňané jednou ovládnou, ale spíše z toho, aby to vůbec chtěli udělat. Západní ekonomiky jsou ve vleklé a neřešitelné krizi, drží se při životě – při popření veškerých ekonomických zákonů – jen tištěním dalších tun bankovek a dalším zadlužováním, které už ani nelze splatit. Takže na tuhle západní „sílu“ by do budoucna spoléhal jen naprostý… teď nevím, jaké slovo je nejvhodnější. A opravdu nevím, jestli bude někdo třeba za deset dvacet let vážně řešit „morální“ problém, jestli má jít pracovat do firmy, která patří Číňanům, nebo místo toho jít vzpurně žít na ulici, dojídat zbytky od „meka“ a vzpomínat na zašlý lesk Západu.
Zeman byl urážen ve smyslu, že Číně akorát dělá šaška, že nemůže domluvit takové obchody, které by vyvážily ostudu jím způsobenou apod. Do jaké míry dle vás v Česku příštích let přetrvá systém, který každý výrazný kontakt s Ruskem a Čínou podobně odsoudí?
Víte, kdykoli se někdo zmíní o tom, že ten či onen dělá České republice někde ostudu, tak si zkusím představit třeba dělníky v londýnských docích. To takhle přijdou po šichtě do hospody a řeknou výčepákovi, aby vypnul v televizi ten fotbal, protože přece ten český Zeman je v té Číně tak namíchnul, že to musejí ještě pořádně probrat… Všechny ty řeči o „ostudách“ se tu omílají pravidelně posledních pětadvacet let, a tak má asi někdo pocit, že je to už osvědčená cesta, jak u svých voličů zabodovat. Ve skutečnosti jsou to opravdu jen pusté řeči… A jak dlouho tahle vytunelovaná slovní hra potrvá? Nejspíš do chvíle, dokud skalní obhájci zájmů „jednoho procenta“ v USA (nejbohatší vrstva – pozn. red.) sami nenajdou nějaké kloudné řešení a nebudou se už proto muset uchylovat k plkům. Takže ještě dlouho. „Donevidim“.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Martin Huml